Konec srandy! V západoněmeckém Gelsenkirchenu vztyčí sochu V. I. Lenina

GELSENKIRCHEN | V médiích se objevily informace o tom, že v západoněmeckém městě Gelsenkirchenu bude postavena socha Vladimira Iljiče Lenina. Dojde k tomu po dlouhé při mezi Marxisticko-leninskou stranou Německa (MLPD) a vedením města. Socha pochází z neznámého českého města, které ji nabízelo na internetu, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vláďa Iljíč Lenin na své třídě v Porubě

Sputnik podotýká, že se Gelsenkirchen stane vůbec prvním městem v západním Německu, v němž bude stát socha vůdce bolševické strany. V dubnu uplyne 150 let od jeho narození.

Připomíná se, že v bývalé Německé demokratické republice se sochy Lenina stavěly často. Pro západní Německo však jde o precedent, jemuž předcházely určité komplikace. Nicméně soud po rozepři mezi radnicí města a stranou MLPD rozhodl, že socha ve městě smí být postavena.

Když se MLPD rozhodla umístit Leninovu sochu před budovu svého ústředí, došlo ke konfliktu, poněvadž radnice Gelsenkirchenu se pokoušela umístění sochy zabránit a nařídila zastavit výstavbu betonového podstavce, na kterém má socha stát.

„Lenin je představitel násilí, útlaku, teroru a nesmírného lidského utrpení. Není slučitelný se svobodným, konstitučním pořádkem Německa. Je to symbol boje proti naší demokracii,“ vyplývá z prohlášení radnice.

Navíc se vedení města nelíbilo, že socha by rušila pohled na blízkou historickou budovu z 30. let.Vedení města nebylo jediné, které se vyslovilo proti umístění sochy. Stejné záporné stanovisko vyjádřil i poslanec Bundestagu Marco Buschmann ze strany FDP, který z města pochází.

Reklama: