Americký ekonom předpověděl Rusku vítězství v ropné válce

FILADELFIE | Profesor americké Vojenské námořnické školy a pracovník Institutu pro výzkum zahraniční politiky ve Filadelfii Nikolas Gvosdev nazval kolaps cen ropy hospodářskou válkou a prohlásil, že šance Ruska na vítězství jsou vysoké. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Donalde jste zaostalí – Směje se Vladimir Vladimirovič Putin

„Kreml vstoupil do hazardní hry a vsadil na to, že do konce roku nejen zvítězí nad Spojenými státy, ale také obnoví své partnerství se Saúdskou Arábií,“ napsal v článku pro National Interest, ze kterého Sputnik cituje.

Autor zdůraznil, že Rusko je připraveno riskovat možnou eskalaci v konfrontaci se Spojenými státy (SS), aby získalo převahu nad Washingtonem, a jako příklad uvádí zhoršení situace v Sýrii.

„Rusové přesunuli několik červených linií načrtnutých Ankarou a pak ukázali Turecku, do jaké míry se může (nebo nemůže) spolehnout na Spojené státy a jejich evropské spojence. Poté přijel Erdoğan do Moskvy, aby obnovil jednání s Vladimirem Putinem,“ píše Gvosdev.

V Moskvě byl turecký vůdce, ale i řádně ponížen a bylo mu ukázáno, že je jen debil, který musí poslouchat: „Diplomaté Putina nadiktovali do slova a do písmene Erdoganovi svoje podmínky, které akceptoval. Dali mu podmínky jako domácí úkol do jeho školní tašky a poslali ho domů, aby je splnil,“ píše MUDr. Yekta Uzunoglu o ponížení Turků v Mosvkě.

Kateřina Veliká a Idlíb

Kurdský aktivista Uzunoglu dodává: „V Kremlu je tradiční sál, kde se konají tiskovky a jednání při státních návštěvách. Ale tentokrát se nekonala v tradičním sále, což nás zaskočilo, ale ani v nějakém jiném velkém sále, kam by se důstojně vešlo tolik Erdogovaných ministrů, vojáků, šéfa tajné služby a jeho zetě a tolik novinářů! Tak tady začíná sakramentská jemnost ruské diplomacie. Ne, Rusové nechtěli, aby se tisková konference a jednání konala v důstojném prostoru Kremlu, ale v malém sále, kde Erdoganovi ministři stáli jak vojáci v pozoru jeden vedle druhého. Ale kde že se stáli ? Před sochou Kateřiny Veliké přece! Proč? Protože to byla Kateřina Veliká, která po dlouhých letech, kdy s pomocí křesťanské Evropy Osmanové vždy porazili Rusko, konečně porazila Osmany a nadiktovala jim smlouvu! Kateřina Veliká si vzala Krym a její námořnictvo ve válce s Osmany poslalo ke dnu Černého moře celou osmanskou námořní flotilu!“

Rusko diktuje nejen Turecku, Spojeným státům, ale i Saúdsým Arabům

Vladimir Vladimirovič Putin

Gvosdev se domnívá, že neúspěch dohody OPEC+ je způsoben skutečností, že dohoda přestala být pro ruské ropné společnosti výhodná. V reakci na to Saúdská Arábie pohrozila zvýšením těžby, což by podle představ Rijádu mělo umožnit vyvinout nátlak na Moskvu.

„Rusové však mají řadu výhod. Ruský rozpočet ve srovnání se saúdským může být realizován při mnohem nižších cenách ropy. Rusko může zvýšit vývoz prostřednictvím potrubí, ale saúdská ropa bude k zákazníkovi dopravována déle, protože je dodávána tankery. A nejdůležitější je to, že Saúdové chtějí soutěžit s Ruskem o podíl na trhu v Evropě a tam bude dražší vývoz z Spojených států vytlačen,“ řekl Gvosdev.

Navíc v takové trojstranné konfrontaci autor považuje za možné zhoršení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Spojenými státy.

„Díky talentovanému týmu ruského ministerstva financí si země vytvořila dobrou finanční rezervu pro strýčka Příhodu, která pomůže dosáhnout těchto cílů. Putin se poučil z Trumpových obchodních válek: buďte připraveni na krátkodobé ztráty, pokud si myslíte, že vaši soupeři budou nuceni se vzdát. Možná se tyto předpoklady v následujících týdnech a měsících potvrdí,“ uzavírá Gvosdev.

Reklama: