Vladimir Vladimirovič Putin podepsal zákon o změnách v Ústavě Ruské federace

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin podepsal v sobotu zákon o změnách v ústavě Ruské federace. Tento týden byly změny schváleny ve Státní dumě, v Radě federace a v parlamentech všech 85 regionů, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin podepisuje

Teď má prezident poslat text zákona Ústavnímu soudu RF, který má během sedmi dnů stanovit, zda novela odpovídá Ústavě RF. V případě negativního rozhodnutí proces skončí, ale pokud soud vyjádří svůj souhlas, bude následovat všeruské hlasování (referendum). Hlasovat budou moci všichni občané Ruské federace starší 18 let, s výjimkou nesvéprávných a vězňů, ti nemají v Rusku volební právo.

Hlasování je naplánováno na 22. dubna, den bude prohlášen za nepracovní, organizovat hlasování bude Ústřední volební komise a monitorovat ho budou společenské komory.

Ústřední volební komise během pěti dnů spočítá výsledky a poté je během tří dnů zveřejní. Pokud více než polovina účastníků hlasování podpoří navržené změny, vstoupí aktualizovaná ústava v platnost dnem zveřejnění výsledků hlasování. Jestli změny podpoří dvě třetiny občanů, kteří se hlasování zúčastní, budou uplatněny.

Novela hlavního zákona je věnována novým požadavkům předloženým prezidentovi, členům vlády a státním úředníkům na různých úrovních, upevňuje sociální záruky státu vůči občanům, mění okruh pravomocí parlamentu, zakazuje odcizení federálních území, stanoví status ruského jazyka. Pozměňovací návrhy navíc umožňují stávajícímu prezidentovi znovu se ucházet o tuto funkci v roce 2024.

Reklama: