Také v Rumunsku bude nadále vládnout Orban

BUKUREŠŤ | Dočasný rumunský premiér Ludovic Orban, který se momentálně nachází v karanténě v souvislosti s pandemií choroby COVID-19, v sobotu ustál parlamentní hlasování o vyslovení důvěry. Poslanci vyjádřili Orbanovi téměř jednomyslnou podporu poměrem hlasů 286:23, informuje tisková agentura DPA.

Není Orban jako Orbán

Orban tak dostal mandát k vytvoření vlády a ukončení politického patu. Nejvíce hlasů získal od opoziční Sociálnědemokratické strany (PSD). Pozorovatelé tvrdí, že strana před hlasováním uzavřela s Orbanovou Národní liberální stranou (PNL) dohodu.

Orbanovi, který nastoupil do funkce ministerského předsedy loni v listopadu, parlament začátkem února nevyslovil důvěru. Od té doby vládl s omezenými pravomocemi. Prezident Němec Klaus Johannis ho v pátek pověřil sestavením nové vlády.

Rumunské úřady zakázaly setkávání v uzavřených prostorách s kapacitou více než 50 lidí. Orban v pátek oznámil, že on i celý jeho kabinet půjdou do dobrovolné izolace poté, co přišel do kontaktu s jedním ze senátorů ze své strany, u něhož se později potvrdila nákaza novým koronavirus. Takže debil zpovykovaný z rýmičky.

Reklama: