Čínské námořnictvo předstihlo to americké

MOSKVA | Ruský portál Iarex publikoval materiál ruského analytika Alexandra Zapolskise, který tvrdí, že Čína na moři představuje pro Američany vážného soupeře. Za pravdu mu nepřímo dává i hlavní velitel sboru americké Námořní pěchoty, generál David Berger, který uvedl, že doba americké námořní pěchoty v jejím klasickém významu již skončila, píšou HlavnéSprávy.sk.

Čínská letadlový loď v akci

Svět se výrazně geopoliticky změnil. Už nežijeme v době jednopolárního světa, multipolární svět je realitou a vliv Spojených států (SS) ve světě se každým dnem zmenšuje. Právě geopolitické změny přinášejí s sebou potřebu kardinální změnit okruh úkolů Námořní pěchoty. Američané ztratili prvenství a už se nesoustředí na vyloďování a námořní útoky na cizí země, v centru americké pozornosti dnes stojí boj proti lodím a ponorkám protivníka.

Pokud Rusové dokážou ubránit bez větších problémů své pobřeží a ruskými moderními hypersonickému raketami z ponorek a letadel dokáží omezit možnosti amerických bojových plavidel ve strategické blízkosti svých břehů, Číňané představují pro Američany mnohem těžší oříšek.

V první řadě už Číňané mají k dispozici 335 moderních bojových lodí, pokud Američané mají k dispozici pouze 289 bojových lodí, počet 335 bitevních lodí chtějí dosáhnout až v roce 2035, přicházející krize však pravděpodobně jejich plány výrazně změní.

Základem americké námořní vojenské síly je 11 amerických letadlových lodí, Číňané mají k dispozici 4 letadlové lodě (bývalé sovětské a ruské letadlové lodě Minsk 1970, Kiev, 1972 a Varyag 1990.) a nedávno spustila na vodu čistě čínskou moderní letadlovou loď Shandong, které jsou však podstatně menší a slabší. Čínské letadlové lodě koncepčně vyrůstají ze sovětských tradici, vlajkovou lodí čínské flotily letadlových lodí byla donedávna loď Liao-ning (Varjag), v roce 2020 ji však nahradil Shandong. Rusové své letadlové lodě rozprodali, soustřeďují se na protilodní rakety, ponorky a protilodní strategické letectvo schopné vystřelovat Hypersonické rakety s jadernými hlavicemi.

Dnes je zřejmé, že Američané sice mají 11 letadlových lodí, ve službě však mají jen 4. Ostatní letadlové lodě se nacházejí v přístavech, kde jejich opravují a většina z těchto lodí nebude moci zasahovat nejbližších přibližně 6 – 8 měsíců. Dvě z amerických letadlových lodí mají přitom tak kritické problémy s atomovými pohonnými jednotkami, že je sporné, zda vůbec ještě někdy vyplují na moře.

Američané se snaží zpomalit Číňany v mořích jihovýchodní Asie. Tato oblast je ale pod plnou kontrolou čínského námořního letectva a raket, čínské možnosti značně převyšují možnosti amerických bojových skupin v čele s letadlovými loděmi. Navíc v Jihočínském moři většina letadlových lodí a velkých lodí nemůže ani operovat, je to oblast, ve které operují menší a rychlejší lodě, vyzbrojené raketami a v tomto faktoru čínské možnosti výrazně převyšují americké.

Číňané usilovně a rychle rozšiřují svou námořní flotilu a mají dostatek finančních prostředků na rozvoj vlastního námořnictva. V roce 2019 čínská vojenská flotila získala dva nové raketové torpédoborce páté generace, jeden torpédoborec čtvrté generace a dalších 75 výsadkových plavidel a rychlých raketových člunů. Číňané se ani netají tím, že připravují v nejbližších letech výstavbu tří dalších letadlových lodí a 5 univerzálních bojových lodí.

Čínské bojové loďstvo v akvatoriu Jihočínského moře výrazně omezuje možnosti amerického vojenského námořnictva a námořní pěchoty. Američané jsou nuceni své námořní síly výrazně modernizovat a rovněž potřebují nové moderní rakety, které by zvýšily jejich možnosti v soupeření s čínskou námořní flotilou.

Reklama: