Čína vyhostí část amerických novinářů

PEKING | Čína ve středu nařídila americkým novinářům deníků New York Times, Washington Post a Wall Street Journal opustit zemi. Informovala o tom agentura AFP, podle níž jde o nejtvrdší opatření vůči zahraničním novinářům v posledních letech. Ovšem zapomněli dodat, že jde o reciproční patření, to asi v zájmu propagandy, jelikož SS zakázala činnost na svém území části čínských novinářů.

Ilustrační snímek

Čínské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že toto opatření je odvetou za rozhodnutí Washingtonu omezit počet čínských občanů pracujících pro čínská média ve Spojených státech, to ale AFP tak nějak opomněla.

„Novináři, jejichž novinářské průkazy by měly vypršet koncem tohoto roku, musí informovat čínské ministerstvo zahraničí do čtyř dnů a své akreditace vrátit do deseti dní,“ uvedlo ministerstvo.

Peking ve středu také nařídil rozhlasové stanici Hlas Ameriky, deníkem New York Times, Wall Street Journal, Washington Post a časopisu Time, aby písemně uvedly seznamy zaměstnanců, způsob financování, jejich aktivity a vlastnění nemovitostí v Číně. To stejné chce vláda Spojených států již od padesátých let min. století od všech zemí světa.

Reklama: