Brzy proběhne ruský start k Měsíci

MOSKVA | Start po 45leté přestávce prvního ruského kosmického přístroje k Měsíci je naplánován na 1. října roku 2021, oznámil vedoucí oddělení jaderné planetologie Ústavu vesmírných výzkumů Ruské akademie věd Igor Mitrofanov na zasedání rady Ruské akademie věd pro vesmír.

Ilustrační snímek

Poslední sovětskou meziplanetární automatickou stanicí byla Luna 24 vypuštěná v roce 1976. Nové Rusko neposlalo zatím k satelitu Země ani jeden přístroj, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Název našeho přístroje Luna 25 navazuje na řadu sovětských měsíčních misí z minulého století,“ vysvětlil Mitrofanov a upřesnil, že rezervním datem startu bude 30. říjen 2021.

Pro přistání byly zvoleny dvě oblasti v okolí měsíčního jižního pólu – hlavní a rezervní. Ta první leží severně od kráteru Boguslawsky, druhá jihozápadně od kráteru Manzinus. Aby byla mise úspěšná, musí Luna 25 přistát v jedné z těchto oblastí v hranicích elipsy 15krát 30 kilometrů ve zvolené oblasti.

Přístroj prozkoumá vlastnosti a složení polární půdy, změří její mechanické parametry a prozkoumá polární exosféru Měsíce. V polární oblasti Měsíce dosud žádný přístroj nepřistál. Všechny sovětské a americké mise a také přístroje jiných zemí přistávaly buď v mírných šířkách, nebo v blízkosti rovníku.

Dříve bylo oznámeno, že v roce 2024 hodlá Rusko poslat k satelitu Země orbitální stanici Luna 26 a v roce 2025 přistávací stanici Luna 27. Jejich vývoj je součástí platného Federálního kosmického programu do roku 2025.

Kromě toho v letech 2027 a 2028 se plánuje poslání na Měsíc těžké přistávací stanice Luna 28 pro odebrání vzorku půdy a jejich přepravě na Zem a také stanice Luna 29 na přepravu těžkého měsíčního vozíku. Tento projekt nebyl zatím zařazen do žádného programu.

Reklama: