V Kremlu nepovažují současné ceny ropy za katastrofu pro Rusko

MOSKVA | V Kremlu uvedli, že nesouhlasí s tvrzením, že na ropném trhu se vyvinula katastrofická situace. Kromě toho zdůraznili, že Rusko má bezpečnostní rezervu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | foto: pxhere.com

„Toto je velmi nepříjemné cenové prostředí, v tomto ohledu se můžeme shodnout. Když už mluvíme o skutečnosti, že se jedná o katastrofu pro Rusko, nelze s tím ve střednědobém horizontu pravděpodobně souhlasit, protože (…) několik let máme solidní bezpečnostní rezervu, která zabezpečí možnost splnění všech sociálních závazků, plánů a rozvoje,“ řekl Dmitrij Sergejevič Peskov, mluvčí prezidenta.

Tiskový mluvčí prezidenta Ruské federace také připomněl období, kdy byly ceny ropy ještě nižší, přitom zpochybnil, že je dnes možné „předpovídat“ ceny ropy na světovém trhu až na tři roky. Mluvčí Kremlu také popřel, že Rusko a Saúdská Arábie vedou cenovou válku na ropném trhu.

Peskov, Dmitrij Sergejevič poznamenal, že každá země má své vlastní rozpočtové parametry, na základě kterých se pak tvoří politika. „Víte, že ruský rozpočet je spočítán na 42 dolarů (1073 Kč) za barel. Samozřejmě, že tato cena je pro nás nepříznivá, ale existuje airbag, který se bude muset spustit. V krátkodobém a střednědobém horizontu se nic strašného nestane,“ dodal.

V Kremlu chápou důvod prohlášení amerického vůdce Donalda Johna Trumpa o ropě – mnoho společností trpí nízkými cenami a američtí výrobci břidlicové ropy jsou v zoufalé situaci, sdělil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Sergejevič Peskov.

DJ Trump totiž ve čtvrtek uvedl, že Rusko a Saúdská Arábie bojují o podíl na trhu, a že ceny ropy klesly na nejnižší úroveň za desetiletí. Podle něj Spojené státy zasáhnou do situace v pravý čas a zatím se snaží najít střední cestu mezi výhodami nízkých cen a ochranou svého ropného průmyslu.

„Pokud jde o prohlášení prezidenta Trumpa, věnovali jsme jim pozornost, chápeme to. Mnoho společností nyní trpí kvůli nízkým cenám za ropu. Víme, že obrovský ropný sektor ve Spojených státech je také kvůli těmto cenám v tísni. Mám na mysli ty, kteří produkují břidlicovou ropu. Je tam vážná krize, i tohle chápeme,“ řekl Peskov, Dmitrij Sergejevič.