Civilizuje se americká zvěř? Colorado přestalo jako 22. stát v SS uplatňovat trest smrti

DENVER | Colorado se v pondělí stalo 22. státem Spojených států (SS), které ve dvacátém roce 21. století, konečně vstoupilo do století 20. a přestalo uplatňovat trestu smrti. Guvernér Jared Polis podepsal příslušný zákon a třem odsouzencům čekajícím v Coloradu na popravu zmírnil tresty na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění, informovala v úterý agentura AFP.

Poprava válečného zločince Trumpa | reprofoto: ruanofaxas.com

Rozhodnutí o zmírnění trestu tímto hanebným jednotlivcům je podle Polise v souladu s poznáním, že trest smrti nemůže být – a nikdy nebyl – ve státě Colorado uplatňován spravedlivě. Prozřeli cca 70 let za civilizovaným světem.

Podle údajů americké neziskové organizace Informační centrum pro trest smrti (DPIC) provedli v Coloradu od roku 1976, kdy Nejvyšší soud Spojených států obnovil trest smrti v celé zemi, jen jednu popravu. Garymu Leeovi Davisovi, odsouzenému za znásilnění a vraždu sousedky z roku 1986, podali smrtící injekci v roce 1997.

Koloradský zákonodárný orgán schválil zákon o zrušení trestu smrti v tomto státě i přes tvrdému odporu republikánů, kteří se snažili hlasování překazit mimo jiné čtením z Bible. Podobný trend lze sledovat i v jiných amerických státech. New Hampshire trest smrti loni rovněž zrušil, zatímco guvernér Kalifornie vydal moratorium na popravy, které má platit, dokud zůstane ve funkci, připomněla AFP.

Reklama: