Václav Klaus: Imunitní systém liberální společnosti je slabý

PRAHA | Druhý prezident České republiky Václav Klaus na svých oficiálních internetových stránkách publikoval seriál dobových zápisků zajímavých myšlenek komentátorů, filozofů či politiků, které se mu v té době zdály zajímavé. Informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Václav Klaus

„Tentokrát upozornil na myšlenky, které si zapsal v roce 2005 a které sedí i na současnou krizovou situaci v Evropě způsobenou epidemií viru,“ píše deník.

Profesor Klaus si před 15 lety zaznamenal myšlenky francouzského novináře, spisovatele a liberálního filozofa Anthonyho de Jasay, jehož slova podle II. prezidenta ČR stojí za zamyšlení i v dnešní době. Prezidentovi Klausovi utkvěla v paměti zejména věta, že imunitní systém liberální společnosti je slabý.

„Zapsal jsem si tuto větu na začátku roku 2005 a nyní se ptám sám sebe, jestli jsem to už tehdy cítil tak ostře jako nyní. Asi ano, jinak bych si to nezaznamenal. Dodával k tomu, že mnoho jiných ‚hodnot‘ kromě svobody je možné získat jen ‚omezováním‘ svobody. Dnes je evidentní, že vítězí ty jiné hodnoty, svoboda je obětována,“ konstatuje Václav Klaus.

V této souvislosti profesor Klaus připomíná, že souhlasí s filozofy a politiky, kteří tvrdí, že národní stát je základní politickou jednotkou a že národní stát je klíčovou jednotkou pořádku, která není ničím nahraditelná: „To se snažíme vysvětli obhájcům bruselského nadstátu stále, ale oni tomu buď nerozumí, nebo rozumět nechtějí.“

Reklama: