Vůdce SPD Okamura reaguje na dočasné stažení z Iráku: Nemáme co tam pohledávat, naše vojáky potřebujeme doma

PRAHA | V důsledku trvající bezpečnostní hrozby a epidemie koronaviru Česká republika stahuje svou armádu z mise v Iráku. Podle šéfa SPD Tomia Okamury by se tam čeští vojáci již neměli nikdy vracet. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Okamura a žoldák

Čeští vojáci byli nasazeni ve dvou spojeneckých misích v Iráku, a sice Operation Inherent Resolve (OIR) a NATO Mission Iraq (NMI). Jednalo se o výcvikovou jednotku chemického vojska a příslušníky působící v mezinárodních štábech. V zemi působil i výcvikový tým vojenské policie.

Všech 30 vojáků v úterý večer na vojenské letiště v pražských Kbelích dopravil armádní speciál A-319.

„Naše vojáky dočasně stahujeme kvůli výraznému omezení plnění operačních úkolů. Důvodem jsou bezpečnostní hrozby, aktuální epidemie koronaviru a také plánovaná restrukturalizace obou misí,“ cituje ČTK velitele armádního Velitelství pro operace Josefa Kopeckého.
Mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková uvedla, že stažení bude platné do vydání dalšího rozhodnutí velitelů spojeneckých misí OIR a NMI.

Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury by ale toto stažení mělo být trvalé. Podle něj čeští vojáci jsou potřeba doma, a nikoliv na zahraničních misích.

„Podle našeho názoru by ale stažení našich vojáků nemělo být dočasné, jak plánuje armáda, ale trvalé. V Iráku nemáme co pohledávat, naše vojáky potřebujeme v naší zemi, aby zde plnili své úkoly,“ napsal Okamura na svůj Facebook.

Reklama: