Trikolóra kritizuje činnost neziskovky: Kašleme na vás! S pozdravem Člověk v tísni

PRAHA | Členka hnutí Trikolóra Natálie Vachatová navrhla na své facebookové stránce způsob, jak lze bezbolestně ušetřit ve státním rozpočtu. Osekávání nákladných dotací pro neziskovou organizaci Člověk v tísni je pro ni odůvodněným krokem. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Agent a zločinec cizí moci Šimon Pánek

„Vachatová je přesvědčená, že neziskovka v současné krizi selhává v tom, aby Česku poskytla reálnou pomoc,“ píše Sputnik.

„Jak teď všude slyšíme o schodku, viru a dluzích, je nejspíš všem jasné, že bude třeba někde vzít, aby se mohlo jinde dát. Proto navrhuji začít osekávat tam, kde nás to všechny bude nejméně bolet. A seriál začnu účelově vytvořeným projektem s ušlechtilým názvem Člověk v tísni, kde hned můžeme ušetřit 200 miliónů korun,” poukazuje Vachatová na částku, jež zmíněné politické neziskovce přistála ze státního a městského rozpočtu v roce 2018.

Členka hnutí dodává, že rozpočet, se kterým organizace v tomtéž roce nakládala, přesahuje dvě miliardy korun. Z větší části je přitom financován ze zahraničí.

„Čí zájmy tedy tato politická neziskovka hájí? Ty české to zrovna nejsou,” zdůrazňuje. Rozpor v jednání organizace shledává zejména v tom, že Člověk v tísni obvykle pomáhá rozvojovým zemím vypořádat se s problémy, které podstatně snižují jejich životní úroveň. V Česku, jež se naopak řadí mezi hospodářsky rostoucí a vyvinuté země, se podle Vachatové působení organizace omezuje hlavně na propagační a agitační činnost, která má společnost přesvědčit o nediskutabilní povaze určitých hodnot.

„Člověk v tísni pomáhá například v Zambii, Iráku, Mongolsku, Afghánistánu, Nepálu, v Moldavsku, Kambodži a kdoví kde ještě. V Gruzii bojují například se státní korupcí, v Angole učí lidi se správně mýt, na Filipínách poskytují psychickou pomoc. V době ‚nenouze chodí po českých školách a prostřednictvím projektu Jeden svět na školách vnucují našim dětem své jediné a vcelku vyhraněné vidění světa, například, že je multikulturalismus, islamismus a ekologismus úžasná věc,” konstatuje.

Natálie Vachatová si zároveň všímá, že omezení provozu organizace na pražské centrále vznikající v rámci reakce na epidemii dodatečně potvrzuje její skutečný záměr. „Napsali nám všem vyjádření a omezili chod centrály. Takové menší Fuck-off. Prý: sledujte sérii filmů pro děti z projektu Jeden svět na školách, které jsme vám nyní zpřístupnili zdarma aneb jak využít nouzový stav na propagandu a agitaci,” poznamenává.

Člověk v tísni, jehož stanoveným posláním je poskytování okamžité humanitární pomoci, by se z tohoto hlediska měl dle Vachatové soustředit spíš na skutečné problémy, se kterým se Česko nyní setkalo.

„Mohli šít roušky, mohli rozvážet seniorům jídlo, mohli věnovat část ze svých miliard na nákup plicních ventilátorů do nemocnic, když na to přijde. Na to ale ty jejich peníze určené nejsou,” shrnuje.