MUDr. Ivan David hlasoval proti pomoci na boj s koronavirem, kterou chce EU státům poslat. Ví moc dobře proč

PRAHA | Bývalý ministr zdravotnictví České republiky a europoslanec Ivan David se postavil proti dvěma návrhům Evropské komise. Jako důvod svého rozhodnutí český politik uvedl snahu zabránit pokusům Bruselu rozdělovat peníze, jež patří daňovým poplatníkům jednotlivých členských států. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ivan David v Evropském parlamentu

Bývalý ředitel blázince v pražských Bohnicích a psychiatr rovněž upozornil, že EU se ukázala být neúčinná v boji proti pandemii.

Český europoslanec Ivan David, jenž dříve působil jako ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice a ministr zdravotnictví ČR, během hlasování v Evropském parlamentu v souvislosti se třemi návrhy EK byl jediným, kdo vystoupil proti dvěma návrhům ze strany Bruselu. Jedná se totiž o návrhy, které předpokládají udělení finanční pomoci členským státům EU, stejně jako uchazečům o členství. Podle slov člena SPD jsou tyto kroky určeny především na zvýšení autority Evropské unie, která předtím prokázala svou neschopnost čelit současné krizi.

„Hlasování 26. 3. 2020 v souvislosti s COVID-19. Dnes jsem hlasoval v Evropském parlamentu přes internet o třech návrzích Evropské komise. Jedenkrát jsem hlasoval ‚pro´, dvakrát ‚proti´. Hlasoval jsem pro návrh, aby leteckým společnostem, které ‚nelétají´, zůstaly dříve přidělené časy na evropských letištích, aby nadále nelétala prázdná letadla jen proto, aby si společnosti udržely přidělené časy,” uvedl ve svém příspěvku na Facebooku český europoslanec, kterého Sputnik cituje.

Dále Ivan David píše, že se postavil proti dalším dvěma návrhům. V prvním případě se jedná o mobilizaci investic do zdravotnických systémů a jiných sektorů ekonomiky jednotlivých členských státu, jež byly postiženy pandemií koronaviru. Dalším návrhem bylo poskytnutí přímé finanční pomoci členským státům a uchazečům o vstup do unie. V obou případech se David řídil stejnými motivy během hlasování. Europoslanec má totiž značné pochyby ohledně účinnosti těchto opatření a způsobu, podle něhož se peníze budou rozdělovat. Navíc poukazuje na skutečnost, že Brusel znovu usiluje o rozšíření svých pravomocí, a to na úkor kompetencí členských států.

„Proč proti? Protože Evropská komise chce rozdělovat peníze, které patří daňovým poplatníkům členských států. Chce je rozdělovat, aby zvýšila svoji autoritu v naději, že tyto prostředky budou naivními občany vnímány jako dar z laskavosti,“ sdělil Ivan David.

Vzhledem k tomu, že členské státy na rozdíl od vedení Bruselu byly schopné přijat do značné míry účinná opatření, je možné dospět k závěru, že rozšíření pravomocí evropských institucí není v zájmů jednotlivých států.

Reklama: