Rusko je znepokojeno vojensko-biologickou aktivitou Spojených států

MOSKVA | Ruská strana se znepokojením sleduje vojenské a biologické aktivity Spojených států (SS) v blízkosti hranic Ruska a chtěla by, aby vyjasnily účel svých laboratoří v sousedních zemích Ruské federace a Číny, namísto organizování propagandistických her kolem koronaviru. Novinářům to uvedl zdroj na ruském ministerstvu zahraničí, píše Sputnik.

Covid-19

„Američtí představitelé v posledních dnech opakují, že koronavirus Covid-19 je čínského původu a obviňují Čínu, že nepřijala včasná opatření, která by zabránila rozvoji vnitrostátní epidemie v globální pandemii,“ připomíná světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

V Pekingu říkají, že virus mohl být propašován do Číny americkými jednotkami, které přišly do Wu-chanu na Světové vojenské hry v listopadu loňského roku, tj. těsně před vypuknutím infekce.

„Abychom jednoznačně odpověděli na otázku o zdroji, o tom, kde se objevil první nemocný, je nutné vést velkou vědeckou práci. Zejména tehdy, pokud vznikl virus v přirozeném prostředí v důsledku přirozených mutací,“ řekl s tím, že pravděpodobně to není na jednom místě, takže je jen stěží vhodné obviňovat jakoukoli zemi.

Dodal, že o to více v globalizovaném světě, kdy je většina států úzce propojena transportní komunikací, je přenos infekce z jednoho bodu planety na druhý otázkou několika hodin. „Takže obviňující tón připomínek na adresu Číny, které nyní zní z Washingtonu, vyvolává zjevné rozpaky,“ poznamenal.

Podle něj si stačí připomenout, že to byly Spojené státy, které byly po mnoho desetiletí hlavní hybnou silou globalizace a snažily se ji využít ve svých geopolitických a ekonomických zájmech. Dodal také, že nyní mohou obviňovat jen samy sebe, že nemyslely na negativní vedlejší účinek.

A také uvedl, že co se týče americké stopy ve vzniku Covid-19, ke dnešnímu dni takovými informacemi nedisponují „Dlouho jsme však se znepokojením sledovali vojenské a biologické činnosti Spojených států prováděné v těsném sousedství s našimi hranicemi. V našich sousedních zemích Zakavkazska a Střední Asie a později u hranic s Čínou se nachází biologické laboratoře vytvořené z peněz Washingtonu a za účasti specialistů, kteří odtud cestují.“

Reklama: