Loňské počasí v Austrálii bylo nejhorší od roku 2000

CANBERRA | Extrémně horké a suché počasí v roce 2019 vytvořilo v Austrálii nejhorší podmínky za několik desetiletí, které způsobily požáry a sucho. Informovala o tom v pondělí agentura DPA s odvoláním na novou zprávu o australském životním prostředí.

Australské požáry v buši | reprofoto: australiangeographic.com.au

Celkově byly loni environmentální podmínky nejhorší přinejmenším od roku 2000, píše se v pravidelné každoroční zprávě s názvem Životní prostředí Austrálie.

Loňské rekordní horka, které následovaly po tříletém suchu, tak pustošivé požáry buše, způsobily škody nebývalého rozsahu pro životní prostředí a přírodní zdroje, přibližuje zpráva, která je podle jejího hlavního autora Alberta van Dijka z Australské národní univerzity (ANU) pochmurným čtením.

„Množství srážek bylo nejmenší, co si lidé pamatují … Počet dní s teplotou nad 35 stupňů Celsia byl loni v celé zemi o 36 procent vyšší než průměr v minulých 19 letech,“ poznamenal van Dijk. Podle něj došlo k velkému úhynu ryb a zaznamenaly se nejhorší půdní podmínky ve srovnání s obdobím před rokem 2000.

Reklama: