Kdo prohraje v ropné válce? Koho ruský medvěd slupne jako malinu?

RIJÁD | Korunní princ Saúdské Arábie zatáhl království do sebevražedného souboje s ruským medvědem, v němž občané monarchie utrpí hlavní ztráty, píše novinář Al Araby o důsledcích březnového zrušení dohody OPEC+. O článku arabského deníku informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Rozdrtí ruský medvěd ekonomiku Saúdské Arábie? | repro: vesti.ru

Autor uvádí, že poté, co se země OPEC+ minulý měsíc nedokázaly dohodnout na snížení těžby ropy, Saúdové snížili ceny černého zlata na 30 USD za barel při zvýšení produkce na 13 milionů barelů denně. „To vytvořilo problémy pro všechny vyvážející země, odborníci se však snaží porovnat pomocí tohoto ukazatele vedoucí činitele trhu – Rusko a Saúdskou Arábii,“ píší noviny Al Araby. Rusko ovšem levnou ropu vrhlo na hladový čínský trh, takže prodává více.

Noviny uvádějí, že v důsledku selhání dohody poklesl kurz rublu a největší ruské společnosti utrpěly ztráty. Současně ale autor článku zdůrazňuje, že Moskva je mnohem méně závislá na ropě než Rijád. Výnosy z prodeje ropy v roce 2018 tvořily dvě třetiny příjmů království, a to i přesto, že v posledních letech černé zlato výrazně ztratilo hodnotu.

Podíl daní na příjmu monarchie za posledních 18 let vzrostl ze 4,4 % na téměř jednu třetinu a rozpočtový přebytek byl nahrazen schodkem, který v roce 2015 dosáhl 103 % HDP a v roce 2018 se snížil na 33 %. Arabové tak nastoupili postupnou cestu bankrotu. „Podle odhadů snížení cen ropy přijde Saúdskou Arábii na 400 milionů dolarů denně, což je asi 150 miliard ročně,“ uvádí autor článku.

Dodává, že sudští Arabové nejsou konkurenceschopní kvůli struktuře výroby. Kromě toho vláda není schopna nic podniknout proti vyčerpání přírodních zdrojů království. To vše vede k plýtvání rezervami země, které se od roku 2014 snížily téměř o čtvrt bilionu dolarů.

Novinář uvádí, že hybnou silou ekonomiky monarchie jsou výdaje z rozpočtu a jeho schodek při klesajících cenách ropy významně zvýší zátěž občanů království a povede k úsporným opatřením. „Saúdská Arábie je příkladem rentiérského státu, který je citlivý na vnější otřesy,“ uvádí se v článku. Noviny předpovídají v Saúdské Arábii závažnou hospodářskou krizi, která znemožní plnění vnějších závazků.