V Kremlu posoudil možné důsledky zvýšení produkce ropy

MOSKVA | Zvýšení produkce ropy povede k její minimální ceně, což není výhodné pro žádnou zemi. Uvedl to mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Sergejevič Peskov s tím, že Rusko nebylo zastáncem ukončení dohody OPEC+, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | foto: pxhere.com

„Nyní samozřejmě vidíme, že naši partneři ze Saúdské Arábie přistoupili na bezprecedentní slevy, přistoupili na bezprecedentní nárůst produkce. K čemu to vedlo, vedlo to k tomu, že ještě trošku a budou naplněny všechny zásoby ropy na světě. Tankery se již nepoužívají k přepravě ropy, ale ve skutečnosti jako plovoucí kanystry. Výsledkem je, že dostaneme naprosto minimální cenu ropy, což není výhodné pro žádnou zemi,“ řekl Peskov, Dmitrij Sergejevič v programu „Moskva. Kreml. Putin“ na televizním kanálu Rusko 1.

Podle jeho slov také Rusko nebylo zastáncem ukončení dohody OPEC+. Moskva je připravena na konstruktivní vyjednávací proces, řekl mluvčí. „Rusko nepodporovalo ukončení dohody OPEC +, prezident Putin a ruská strana jsou obecně nakloněni konstruktivnímu vyjednávacímu procesu, který je nutný pro to, aby došlo ke stabilizaci mezinárodního trhu s energetickými zdroji,“ uvedl.

Dmitrij Sergejevič Peskov | foto: Sputnik (Sergej Gunejev)

Dříve psala agentura Bloomberg o tom, že je Rusko připraveno snížit produkci ropy o jeden milion barelů denně, pokud se k dohodě připojí Spojené státy (SS).

Agentura upřesnila, že snížení produkce ropy v Rusku o jeden milion barelů denně bude asi deset procent průměrné denní produkce v zemi. V březnu dosáhla 11 294 milionů barelů.

Širší koalice producentů ropy může vyžadovat větší snížení produkce, poznamenává Bloomberg. Agentura uvádí, že Rusko je připraveno zvážit možnost snížení o 1,5 milionu barelů ropy denně. „Avšak takový scénář se nemusí zamlouvat Kremlu,“ sdělil Bloombergu další zdroj.


Země OPEC+ se 6. března nemohly dohodnout na změnách parametrů ujednání o snížení produkce ropy ani o jejím prodloužení. Počínaje 1. dubnem byla zrušena omezení produkce ropy v zemích, které byly součástí předchozí aliance.
Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin uvedl, že za důvody poklesu cen ropy stojí situace s koronavirem, vystoupení Saúdské Arábie z dohody OPEC +, zvýšení produkce a oznámení připravenosti poskytnout slevy na ropu.
Vladimir Vladimirovič Putin a ruský ministr energetiky Alexandr Valentinovič Novak uvedli, že ropný trh vyžaduje společné akce, do které jsou připraveny jít ruské ropné společnosti společně s OPEC+ a hlavními producenty ropy, jako jsou Spojené státy. Všechny země by mohly snížit produkci ropy o deset milionů barelů denně, uvedl prezident.