Lékař promluvil o nebezpečí karantény pro starší lid

JERUZALÉM | Starší lidé, kteří se v karanténě kvůli koronaviru málo pohybují, se mohou stát sedícími a ležícími nemocnými, přejídání a stres mohou zase způsobit zhoršení chronických chorob, míní izraelský lékař Leonid Eidelman, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Senioři v autě bez řidiče | repro: iknowexpo.org

„Jsem přesvědčen, že chronický stres během dlouhých týdnů, nedostatek pohybu a přejídání se projeví zhoršením chronických chorob. Na druhou stranu se může stát, že lidé, jež potřebují léčbu chronických chorob, se vyhýbají návštěvě zdravotnických středisek a pobytu v nemocnici. Již víme o několika případech, kdy lidé se symptomy srdečních chorob, jež potřebovali lékařskou péči a hospitalizaci, nepřišli včas k lékaři a draze za to zaplatili,“ řekl Eidelman Sputniku.

„Starší lidé, jež jsou dnes izolováni a málo se pohybují, se mohou stát sedícími, a dokonce ležícími nemocnými, kteří pak nedokážou obnovit tělesnou aktivitu po karanténě,“ dodal lékař.Aby podpořili své psychologické a tělesné zdraví, potřebují se distancovat fyzicky, ale nepřijít o sociální styk.

„Jsem proti formulisociálnímu distancování se. Mám za to, že je třeba se distancovat fyzicky, ale nikoli sociálně. Starší lidé zvlášť potřebují komunikaci. Ti, kdo je navštěvují, si musí zachovat distanci a nosit roušky, aby je nenakazili, avšak izolovat starší lidi sociálně je cesta k tomu, aby se jejich zdravotní stav prudce zhoršil, jak z psychologického, tak tělesného hlediska,“ míní Eidelman.

Lékař rovněž připomněl nutnost většího pohybu, nakolik to dovoluje prostor, a pro boj se stresem si najít koníček a pochopit, že tato nemoc není ve většině případů smrtelná, že má také lehčí formu, s výjimkou rizikové skupiny.