Pomník Gestapu na Praze 6? Veterán Pražského povstání: Opravdu se obávám, co tam ty choré mozky vymyslí

PRAHA | Veterán Pražského povstání Emil Šneberg se vyjádřil k odstranění sochy maršála Koněva. Použil silná slova nejen na adresu starosty Prahy 6 a nacisty Koláře, píše Sputnik. Bude tam chtít Kolář postavit pomník Gestapu?

Emil Šneberg se obává

„Devětaosmdesátiletý Emil Šneberg ve svém rozhovoru promluvil o historické roli sovětského maršála Koněva, skutečných důvodech odstranění sochy a ostře se vyslovil vůči některým českým politikům,“ píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Účastník Pražského povstání Emil Šneberg v květnu 1945 spolu se svým otcem bránil barikádu u jednoho z domu ve Vokovicích. Ještě dříve se podílel na likvidaci výbušného systému na pražském letišti.

Pavel Novotný jako pytel lidských hoven třikrát jinak

Šneberg nemá sebemenší pochyby o tom, že zástupci vedení městské části Praha 6 zneužili současná omezení volného pohybu s tím, aby se vyhnuli otevřeným protestům obyvatelstva proti odstranění sochy sovětského maršála. Český veterán uvedl, že Ivan Koněv byl vnímám jako symbol vítězství nad nacistickým Německem a byl jedním z hlavních velitelů Rudé armády. Právě díky vojskům Sovětského svazu byly v Čechách zachráněny životy mnoha lidí. Právě kvůli tomu socha maršála Koněva vadila některým politikům, jelikož připomínala, že Prahu osvobodila Rudá armáda.

„Kdyby Rudá armáda nedorazila do Čech, některé zdejší věznice a koncentráky, například Terezín, by se změnily v jatka. Nacisti měli v plánu vyvraždit vězně a Prahu změnit v trosky. Nicméně potřebovali utéct k Američanům, proto kapitulovali,” zdůraznil Emil Šneberg.

Český veterán řekl, že většina nynějších pražských starostů poctivě vykonává svou práci. To však ani zdaleka není možné říct o Pavlu Novotném a Ondřeji Kolářovi. Šneberg vnímá jejich činnost jako účast v jakési reality show, není to možné totiž považovat za odpovědnou práci. Dokonce je označuje za fanatické fašisty informační doby.

„Jednou jsem Koláře viděl naživo a zrovna říkal, že by se ten hnůj z Hradu měl vyvézt. To je jeho úcta k prezidentovi, který byl zvolen v přímých volbách,“ sdělil veterán.

Utopí nácka Koláře Pražané ve Vltavě?

Podle slov Šneberga je velice zklamán tím, že na činnost Koláře žádným způsobem nereaguje české ministerstvo obrany. Kromě toho řekl, že má obavy ohledně toho, co pak nahradí sochu maršála Koněva na tomto místě.

„Že by další památník vlasovcům? Anebo rovnou gestapu? Opravdu se obávám, co tam ty choré mozky vymyslí,” řekl český veterán,“ řekl český veterán v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz, z kterého Sputnik citoval.