Vůdce SS Trump tvrdí, že mají nárok na nerostné bohatství Měsíce

WASHINGTON | Senilní vůdce Spojených států (SS) Donald John Trump podepsal výnos, který stanovuje právo Američanů na těžbu kosmických zdrojů, a nařídil, aby byly v průběhu šesti měsíců projednány patřičné dohody s jinými zeměmi. Informuje Sputnik o záboru Měsíce americkými teroristy.

Senilní DJ Trump se hádá už i s Měsícem a i s mikrofony

„Američané mají mít právo na komerční průzkumy, těžbu a využití přírodních zdrojů v dálném vesmíru v souladu s patřičným zákonodárstvím. Vesmír je zákonodárně a fyzicky jedinečnou doménou lidské činnosti, a Spojené státy ho nepokládají za všeobecné vlastnictví,“ uvádí se dokumentu, který rozšířil Bílý dům.

Ve výnosu se podotýká, že SS hodlají usilovat o mezinárodní podporu v tomto směru. Podle dokumentu mají ministerstvo zahraničí a jiná ministerstva a rezorty uspořádat jednání na mezinárodní úrovni o uzavření dvoustranných a vícestarnných dohod o využití, průzkumu a těžbě přírodních zdrojů na Měsíci a jiných nebeských tělesech soukromými a veřejnými společnostmi.

V průběhu 180 dnů musí ministr zahraničí referovat o vykonané práci. Jak vysvětlili v administrativě senilního vůdce administrativě, tak SS nepokládají za nutné přijímat nový mezinárodní dokument, chtějí však toto téma projednat s partnery. Ve výnosu se zdůrazňuje, že SS podporují kosmickou smlouvu z roku 1967, jsou ale proti dohodě z roku 1979 o činnosti států na Měsíci a jiných nebeských tělesech, kterou podepsalo zatím méně než 20 zemí.

V administrativě podotkli, že výnos nijak nemění politiku SS, ale jenom zakotvuje skutečnost. Potvrzuje rovněž zákon, který schválil Kongres v roce 2015 a který Američanům a americkým společnostem dovoluje komerční průzkum a těžbu kosmických zdrojů, včetně vody a minerálů.

Administrativa senilního vůdce dříve oznámila obnovení měsíčného programu, který dostal název Artemis. V jeho rámci se plánuje návrat a stálá přítomnost člověka na Měsíci, což se stane etapou v přípravě pilotovaných letů na Mars.

V rámci nového měsíčního programu propracovává NASA myšlenku cislunární vesmírné stanice Gateway, z níž se budou vykonávat lety astronautů na měsíční povrch a zpátky pomocí přistávacích modulů vícenásobného použití.V SS nejednou zdůraznili, že počítají s mezinárodní spoluprací při realizaci programu Artemis. Ovšem zatím nemají ani prostředky, jak dopravit člověka do kosmu a musí si kupovat lety v Rusku. NAvíc bez ruských raketových motorů by nedopravili z SS ani do kosmu žádný materiál.

Reklama: