Koho krize zasáhne nejvíc

PRAHA | Jiří Šmejc je spolumajitelem skupiny Home Credit, největší společnosti poskytující spotřebitelské úvěrování na světě, a jeden z nejbohatších Čechů podle časopisu Forbes. Koronavirovou krizi prožívá v Praze. Ve svém rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, jak pandemie ovlivní byznys, píše Sputnik.

Covid-19

Co se týká běžného života, Šmejc podotkl, že méně nalétá a jako ostatní rodiče dělá s dětmi úkoly. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podnikatel si myslí, že pandemie určitě omezí všechny byznysy, které jsou závislé na globalizaci. A povede k částečné deglobalizaci světa. Urychlí také postup digitalizace. Příkladem je e-commerce, ale zasáhne to i jiné sektory. Posílí to práci na dálku – také ve všech sektorech.

Okomentoval také nápad o dluhovém moratoriu pro klienty bank a splátkových společností. Podle jeho slov splátkové moratorium je určitě správné. Správné je i to, že je v návrhu tzv. opt-in, tedy, že klient o odklad musí požádat.

„Ve chvíli, kdy lidem dáte moratorium bez toho, aby si o něj museli požádat, zpravidla pak nesledují, kdy mají zase začít platit. V důsledku to vede k selhání úvěrů,“ dodal. Na druhé stráně je miliardář proti omezení úroku, protože zbytečně oslabí finanční sektor. Pro finanční instituce to bude samozřejmě ztráta. Myslí si také, že český bankovní systém je jeden z nejstabilnějších na světě.

Šmejc vlastní luxusní hotelový resort na ostrově Velaa na Maledivách. Během rozhovoru uvedl, že bude muset poslat neplánované peníze. Resort se vyprázdnil, protože Maledivy na nějakou dobu zakázaly přílety klientů. Dopady podle něho budou samozřejmě dramatické.

Podle jeho slov je třeba co nejdřív doručit peníze lidem a firmám dát možnost úvěrů s garancí státu, ale i s podílem bank – aby měly banky motivaci úvěry správně přidělovat.

„Je prostě potřeba co nejvíc snížit náklady domácností, protože touto krizí bude nejvíc zasažena ekonomicky nejslabší část společnosti. A bohatší by se měli smířit s tím, že jí budou muset pomoct,“ zdůraznil. Dodal, že jeho společnosti už se zapojily do nákupů zdravotnického materiálu.