Astronomové odhalili příznaky budoucí vesmírné katastrofy

WASHINGTON | Astronomové objevili neobvyklý binární systém bílých trpaslíků J2322 + 0509. Hvězdy jsou velmi blízko vedle sebe, což je podle kosmických standardů znamením relativně rychlé katastrofy. S takovými informacemi přichází portál Science Alert. Uvádí se, že doba oběhu předmětů je pouze 20 minut a 1 sekunda.

binární systém bílých trpaslíků J2322 + 0509

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak na rozdíl od všech ostatních podobných systémů však mezi blízkými hvězdami neexistuje žádný tok hmoty. Podle teorie by taková těsně umístěna nebeská těla měla být zdrojem gravitačních vln.

Podle výpočtů dojde v důsledku energetické ztráty za 6-7 milionů let ke kolizi bílých trpaslíků s vytvořením jednoho masivního bílého trpaslíka.

Vědci se domnívají, že ačkoliv stále není možné potvrdit, že gravitační vlny generované tímto binárním systémem lze pozorovat, kosmická observatoř zvaná LISA (Laserová interferometrická kosmická anténa), která má být spuštěna v roce 2034, je dokáže zafixovat.

Gravitační vlny byly poprvé detekovány 14. září 2015 na dvou dvojčatech detektorech laserové interferometrické gravitačně vlnové observatoře LIGO, které se nachází v Livingstonu (Louisiana) a Hanfordu (Washington) ve Spojených státech.