Vědci ukázali, jak vypadá Jupiter a Saturn z Marsu

PAŘÍŽ | Evropská kosmická agentura zveřejnila snímek pořízený pomocí sondy Mars Express, na kterém lze vidět Jupiter a Saturn. Snímek je zveřejněn na Twitteru agentury, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Polární čepička na Marsu | repro: National Geographic Society

Evropská kosmická agentura (ESA) zveřejnila animovaný obrázek, který sestává ze snímků, jež byly pořízeny oběžnou sondou Mars Express v období od 21. do 25. března. Na dané animaci lze vidět spojení Jupiteru a Saturnu.

Jak ESA zdůrazňuje, snímky, ze kterých je vytvořena animace, byly pořízeny vizuální monitorovací kamerou (Visual Monitoring Camera).

​Za zmínku stojí, že agentura ji jednoduše označuje za webkameru Marsu. Obvykle zkoumá povrch rudé planety, ale někdy je také orientována k vesmíru (když byly pořízeny snímky spojení Jupiteru a Saturnu, kamera prováděla pozorování pro geometrickou kalibraci).

Na animaci je vidět, že Jupiter se pohybuje rychleji než Saturn. Jak píše agentura, vysvětluje se to díky bližšímu umístění Jupiteru k Marsu.