Poslanci schválili bonus pro živnostníky ve výši 25 tisíc korun

PRAHA | Po celodenním jednání Poslanecké sněmovny došlo ke schválení bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné, a to ve výši 25 tisíc korun. Co se týče návrhů opozice, prošel pouze jeden návrh, a to že tyto osoby budou moci o příspěvek žádat emailem, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Miloš Zeman promlouvá k poslancům | repro z facebooku Jiřího Ovčáčka

O příspěvek ve výši 25 tisíc korun od 12. března od konce dubna si tak mohou žádat OSVČ, které vykoávají činnost jako hlavní, OSVČ, které podnikají na vedlejší činnost, sem spadají například invalidní a starobní důchodci, podnikatelé na mateřské dovolené, rodičovské dovolené či pečující o postiženou osobu.

Další, kdo mají nárok na tuto podporu, jsou studenti živnostníci, OSVČ pobírající ošetřovné, OSVČ, kteří pracují ještě na DPP či DPČ, OSVČ jako zaměstnavatelé. Nutností je doložit čestné prohlášení se splněnými podmínkami.

Opozice měla několik dalších návrhů, mimo jiné šlo o zvýšení příspěvku na 30 tisíc korun, což prosazovali občanští demokraté, 40 tisíc korun prosazovala zase SPD. Piráti požadovali rozšíření o lidi, kteří pracují na DPP nebo DPČ.

Zmiňme, že o tento bonus mohou žádat lidé, kteří byli aktivní ke 12. březnu tohoto roku. Stejně tak na něj mají právo osoby, které si svou živnost přerušily kdykoliv po 31. srpnu minulého roku. Pro osoby, které si živnost založily po 12. březnu, se tento bonus netýká. Tento zákon musí schválit ještě Senát a také podepsat prezident.