Zdeněk Zbořil: Poradit z Bruselu neumějí a zřejmě ani nechtějí

PRAHA | Politický analytik Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro ParlamentníListy okomentoval aktuální dění ve světě. Promluvil o situaci v Maďarsku a Itálii, okomentoval chování Evropské unie za aktuální koronavirové krize a podíval se i do českého rybníčku. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Poradit z Bruselu neumějí a zřejmě ani nechtějí

„Na začátku Zbořil okomentoval situaci v Maďarsku, kde premiér Viktor Orbán ústavní většinou poslanců vlastní strany Fidesz nechal odhlasovat, že pomocí dekretů a bez kontroly parlamentu bude vládnout až do konce roku,“ píše Sputnik.

Podle analytika je to dobrá otázka pro ty, kteří chtějí analyzovat maďarskou vnitropolitickou situaci a dokáží se zamyslet nad mezinárodně politickým postavením Maďarska. Podle něj takových lidí v Česku moc není. „Podrobná analýza rozhodnutí parlamentu vzdát se některých svých pravomocí se objevila, pokud se nemýlím, jen v Lidových novinách a její autor István Léko upozorňuje, že situace je tam jiná, než jak o ní referují západní média a z nich opisující čeští političtí komentátoři a analytici,“ říká Zbořil.

tématu také dodává, že Budapešť je blíž řecko-turecké hranici a má zásadní protiimigrační politiku a historické zkušenosti s Osmanskou říší. Vláda podle něj reagovala na přicházející pandemii velmi rychle, a hlavně v době, kdy se v EU projednávalo téma soudržnost a solidarita a paní komisařka Jourová se zabývala tím, kolik peněz získat pro ní nominované apologety EU.

„Snad by EU mohla reagovat, ale jak? Poradit z Bruselu neumějí a zřejmě ani nechtějí. Z celé evropské unijní moudrosti zůstala jen polovojenská povelová technika, lidsky řečeno, nic nedělat, jen nařizovat,“ říká analytik na závěr tématu.

Následuje téma Itálie, kde lidé podle některých zdrojů dokonce pálí vlajky EU. Doktor Zbořil uvádí, že má stejné informace jako občané ČR. Z ČT tak podle něj známe pouze statistiky, které jsou neověřitelné. Podle analytika ČT nemá v Itálii tak kvalitního zpravodaje, jako je pan Šmíd ve Francii, který je podle názoru Zbořila asi nejkvalitnějším a nejdůvěryhodnějším zdrojem informací mezi zpravodaji ČT.

„V Itálii mám několik přátel jen v Římě a jeho okolí a podle toho, že mlčí, se domnívám, že i tam může být situace napjatá. Pokud jde o italská média různé ideologické orientace, myslím, že převládá skepse, v některých případech až brutální kritika aktivit EU a vlastně celé, zdá se, zastaralé a nefunkční struktury tohoto pokusu o evropskou integraci,“ uvádí Zbořil.

Roman Prymula v Česku čelí řadě nařčení a bývá označován jako „bolševický plukovník“ nebo diktátor. Co k tomu říct a o čem to svědčí?

„Bohužel o ničem jiném, než že existují lidé, kteří, když chtějí posuzovat něčí práci a trpí deficitem intelektu, raději soudí a odsoudí. Už Jan Neruda věděl, že v Čechách ‚buď svatý rád, když není bit´. Snad by některá ze soudních ctihodností, o kterých není v poslední době slyšet, mohla rozzlobeným občanům vysvětlit, co to je stav nouze a jaké pro ně může mít jejich chování a šíření záští a nenávisti důsledky,“ pouští se do kritiků Zbořil.

Na závěr Zbořil okomentoval chování Bartoše a Fialy, kteří kritizovali sobotní jednání expertního týmu prezidenta Zemana za přístup k opatřením na ochranu před koronavirem. Zbořil se domnívá, že se oba pánové zřejmě nudí, anebo neumějí rozlišovat mezi věcmi důležitými a nedůležitými.

„Pan Bartoš zřejmě něco neví, ale tuší. Možná by bylo užitečnější, kdyby věnoval pozornost svému stranickému kolegovi a pražskému primátorovi Hřibovi, který se topí v problémech, přestože možná svačí podle předpisu a s rouškou. Anebo aby se oba pánové pokusili odhalit, zda jejich straničtí kolegové na Praze 8, když domlouvali 10 % pro jednoho a 15 % pro druhého, měli roušky a dodržovali dvoumetrový distanc,“ říká na závěr analytik Zbořil.

Reklama: