Bude Kolář odsouzen? V Rusku bylo zahájeno trestní řízení ve věci odstranění pomníku maršála Koněva v Praze

MOSKVA – PRAHA | Ruští vyšetřovatelé chtějí potrestat osoby, které jsou odpovědné za odstranění pomníku maršála Sovětského svazu Ivana Koněva v Praze. Informovala o tom mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska Světlana Petrenko, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Nacistická svině Kolář vandalsky zhanobil pomník maršála Koněva

„V Hlavním vyšetřovacím úřadu Vyšetřovacího výboru RF bylo zahájeno trestní řízení podle části 3 článku 354.1 Trestního zákoníku RF (znesvěcení symbolů vojenské slávy Ruska, které bylo spácháno veřejně),“ uvedla v pátek Petrenko pro ruská média.

Poznamenala, že 3. dubna, kdy se blíží oslava 75. výročí vítězství nad fašistickým Německem, byl znesvěcen pomník Ivana Koněva. Uvedla, že skupina lidí sochu maršála Koněva pomocí provazů a jeřábu odebrala z podstavce, také byly odstraněny památné nápisy.

„Jak předpokládá vyšetřování, podobnými cynickými činy městské orgány Prahy hrubě porušily závazky České republiky v rámci dvoustranných smluv s RF a předvedly své pohrdání společnou památkou a historií boje sovětského národa proti fašismu,“ uvedla Petrenko.

Připomněla, že pomník Koněva byl slavnostně odhalen 9. května 1980 na náměstí Interbrigády v Praze jako historická připomínka záchrany města před úplným zničením německo-fašistickými okupanty při jeho osvobození od okupačních vojsk v květnu 1945.

Na českém ministerstvu spravedlnosti dříve oznámili, že Česko nikoho nevydá Rusku za odstranění pomníku maršála Koněva.

„Co ale lze konstatovat, je to, že platná právní úprava ČR vylučuje možnost vydání občana ČR – pokud se svým vydáním nevysloví souhlas – k trestnímu stíhání anebo k výkonu trestu odnětí svobody do cizího státu mimo států Evropské unie,“ sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti ČR Vladimír Řepka. No tak by mohly zmrda unést agenti GRU a pak by si s ním mohli pohrát…

Utopí nácka Koláře Pražané ve Vltavě?

Reklama: