Jaká je podle Američanů nejstrašnější ruská zbraň

WASHINGTON | Americké noviny The National Interest uvedly, že mobilní pozemní raketové systémy jsou typickým znakem ruských ozbrojených sil. Autor článku Caleb Larsen píše, že tyto systémy mají oproti raketovým systémům šachtových základen několik výhod, přestože nejsou tak chráněny, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Mezikontinentální balistická raketa Sarmat

„Rusko zůstává přední velmocí v oblasti vytváření všech typů raket a ruské strategické raketové síly jsou důležitým prvkem vojenské strategie Moskvy … počínaje blokováním přístupu / blokováním zón v místních konfliktech a konče dodávkou strategických jaderných zbraní k cílům nacházejícím se na jiných kontinentech,“ připomíná NI.

Sputnik píše: „Autor například zdůraznil, že v Kaliningradské oblasti se také nacházejí raketové systémy, jejichž pomocí Rusko ‚může zablokovat část Baltského moře.'“

NI cituje údaje z Centra pro mezinárodní a strategické výzkumy ve Washingtonu, podle nichž je ruská „bírka raket, včetně dědictví SSSR, největší na světě. Autor se detailně zabývá třemi systémy. Za prvé, jedná se o sovětský taktický raketový systém divizní jednotky Točka. V roce 1975 byl předán do výzbroje SSSR. Na Západě dostaly rakety kodifikaci SS-21 Scarab. Mohou mít různé typy bojových hlavic, včetně jaderných. Odpalovací zařízení stojí na obojživelném automobilovém podvozku, což značně zvyšuje jeho mobilitu. Příprava k odpálení trvá 16 minut.

Jak píše NI, „Točku“ postupně nahradil komplex Iskander, podle klasifikace NATO SS-26 Stone, který se vyznačuje zvýšeným dosahem a větší bojovou hlavicí. Tyto komplexy mají vysokou přesnost zasažení cíle a mají lepší ochranu během přepravy než jejich předchůdci.

Další typem je Onyx, píše NI, vyráběný v protilodní a pozemní verzi. Caleb Larsen zvláště vyzdvihl exportní úspěch těchto raket: zejména dodávky do Sýrie, Indonésie a Vietnamu.

Přestože některé rakety a zařízení, které Rusko zdědilo po SSSR, jsou trochu zastaralé, mohou být podle slov novináře použity pro zablokování Baltského moře v případě začátku konfliktu v Evropě.