Dmitrij Olegovič Rogozin si parádně vytřel tupým Američanem Elonem Muskem

MOSKVA | Šéf Státní korporace pro kosmické aktivity Roskosmos Dmitrij Olegovič Rogozin a americký podnikatel Elon Musk si na Twitteru vyměnili své názory na fungování ruské korporace. O co šlo? ptá se řečnicky Sputnik.

Dmitrij Olegovič Rogozin si parádně vytřel tupým Američanem Elonem Muskem

Rogozin, Dmitrij Olegovič nedávno uvedl, že Ruská federace sníží ceny na trhu kosmických nosičů o 30 procent, a to v důsledku dumpingu amerických společností. Poznamenal, že tržní uváděcí cena rakety SpaceX je přibližně 60 milionů dolarů, ale NASA stojí 1,5x až 4x více, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

V reakci na to podnikatel, vynálezce, inženýr a filantrop Elon Musk na Twitteru uvedl, že „problémem“ Ruska ve vesmíru je to, že na rozdíl od SpaceX nemá „opakovaně použitelné“ rakety. Ovšem Musk nemá žádné použitelné rakety a Američané bez ruských motorů by nedopravili do vesmíru nic. Space X je spíše společnost na výrobu havárií raket.

Muskova reakce se objevila u příspěvku novináře Erica Bergera, který upozornil na skutečnost, že „ani Rusové, ani Evropané si nestěžovali“, když společnost United Launch Alliance (ULA), hlavní konkurent SpaceX na americkém trhu, obdržela od státu mnohem vyšší „dotace“. Berger také připomněl, že „ruská vláda financuje veškeré náklady na vývoj raket“.

Dmitrij Olegovič Rogozin následně ve svém příspěvku poznamenal: „Roskosmos nepotřebuje pokyny z Washingtonu“.

„Místo spravedlivého boje na trhu s kosmickými nosiči proti nám lobbují sankce a beztrestně používají dumping. A když se jich zeptáte na skutečnou cenu daného zařízení, začnou se červenat a místo odpovědi se vás pokusí zmást,“ shrnul věc. Podle šéfa Roskosmosu takové chování amerických partnerů svědčí o jejich cynismu a pokrytectví.