Dobrý den, majore Gagarine: Dnes je 59. výročí prvního letu člověka do vesmíru

MOSKVA | Prvním člověkem, který se dostal na oběžnou dráhu Země, zažil 108 minutový let v beztížném stavu a viděl naši planetu z vesmíru, byl major Jurij Alexejevič Gagarin. Od té chvíle dnes uplynulo 59 let, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Gagarinův pomník v Ásotthalome

Jurij Gagarin na kosmické lodi Vostok 1 odstartoval 12. dubna roku 1961 v 06:07 hodin světového času z kosmodromu Bajkonur (nachází se v dnešním Kazachstánu, leží cca 200 km východně od zbytků Aralského jezera).

Dostal se na oběžnou dráhu Země s apogeem (maximálně vzdáleným bodem) 327 km od Země a po jednom obletu naší planety přistál na padáku u obce Smelovka u řeky Volhy cca 30 km jižně od města Saratov.

Bylo to pravděpodobně poprvé v miliardy let trvající historii Země, kdy představitel vyspělé formy života vlastními silami a cíleně překonal gravitaci a dostal se na oběžnou dráhu vlastní planety. Pro celý svět to byla jedna z nejpozoruhodnějších chvil pohnutého 20. století. Gagarin se stal symbolem pokroku a začátku éry mírového poznávání vesmíru jménem celého lidstva.

Narodil se 9. března 1934 v obci Klušino, cca 200 km západně od Moskvy. Pocházel z prosté venkovské rodiny, absolvoval střední odborné učiliště v oboru slévač, ale později si udělal maturitu a pak absolvoval vojenskou leteckou školu v Orenburgu. Tam se seznámil se svou pozdější manželkou, s níž měl dvě dcery, mladší se narodila pouze pár dní před jeho kosmickým letem.

Na podzim roku 1959 se přihlásil do programu, ze kterého měla vzejít první skupina budoucích kosmonautů. V letech 1960 – 1961 absolvoval náročný výcvik, na jehož konci ho sám šéf sovětského kosmického programu Sergej Koroljov navrhl za prvního kandidáta na premiérový let.

Po jeho absolvování se z neznámého vojenského pilota stala jedna z nejznámějších světových celebrit. Od té chvíle začal cestovat po celém světě (mimochodem, vůbec první Gagarinova zahraniční cesta vedla do Prahy). Gagarin však zároveň nepřestal působit i jako vojenský pilot, co se mu stalo osudným: Dne 27. března 1968 tragicky zahynul při havárii svého stroje Mig-15.

V roce 1968, na podnět Mezinárodní letecké federace (FAI) byl 12. duben vyhlášen Světový den letectví a kosmonautiky. Na Gagarinova počest bylo přejmenováno město nedaleko jeho rodné vesnice (Gžatsk, dnešní Gagarin), jeho jméno nese kráter na odvrácené straně Měsíce a vznikly na jeho počest dokonce i písně – například skladba „Dobrý den, majore Gagarine“:, která zazněla v československém rozhlase už dvě hodiny poté, co se orchestr Gustava Broma dozvěděl, že Jurij Gagarin byl prvním člověkem, který letěl do vesmíru.

Reklama: