Petr Hampl označil nauku ekonomů za zkorumpovanou

PRAHA | Sociolog Petr Hampl se vyjádřil k výzvám ekonomů o nezbytnosti zohledňovat ekonomické dopady karanténních opatření. Bohaté společnosti platí ekonomům za to, aby veřejnosti říkali, co chtějí slyšet, myslí si. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Petr Hampl | foto: © Centrální informační agentura, z. s. (CIA) – © Radek Velička

„Lidé teď spílají Lukáši Kovandovi za jeho názor, že je lepší zabít 20 tisíc lidí, než aby investoři utrpěli příliš velké ztráty. Problém ale není v Lukáši Kovandovi, problém je v disciplíně „ekonomie“ jako takové. Vychází to z toho, kdo jsou „zákazníci“ ekonomů. Jsou to vždy majitelé obrovských balíků peněz, typicky banky, investiční fondy a korporace. Všechny jejich nástroje typu křivek, funkcí, hledání rovnovážných bodů, mezních užitků odpovídají na stále stejnou otázku – jak vydojit ze zdrojů (včetně lidí) co největší zisk,“ napsal na svém Facebooku.

Podle jeho názoru naopak nejsou ekonomové, kteří by pracovali „na zadání“ prostých lidí, jako jsou dělníci či zdravotní sestry.
„Oproti tomu nejsou žádní ekonomové, kteří by pracovali na zakázku dělníků, kadeřnic, taxikářů a zdravotních sester, a kteří by brali ohled na jejich zájmy. Pokud se někdo takový najde (Piketty, Frey, u nás Švihlíková), je fakticky vyobcován ze společnosti solidních ekonomů,“ uvedl Petr Hampl.

Základním úkolem ekonoma je, podle jeho názoru, vytvořit takový obraz světa, který by vyhovoval pouze určitým lidem.

„To, co se v diskuzi kolem koronaviru obnažuje v plné nahotě, je to přítomno ve všech diskuzích o penzijní reformě, daních a dalších záležitostech. Odbornost ekonoma je nastavit podmínky tak, aby byly nevýhodné pro normální pracující lidi. A nejrůznější politici a aktivisté jim naslouchají s velikou chutí. Pochopitelně,“ uzavřel sociolog, kterého citoval Sputnik.

Reklama: