Petr Robejšek: Podivné počty obětí korony; Šíři novináři dezinformace o dopadu nemoci Covid-19 úmyslně, nebo jsou tak hloupí?

PRAHA | Český politolog, ekonom, komentátor a publicista Petr Robejšek se ve svém dnešním příspěvku na sociální síti věnoval číslům, která ukazují oběti nového koronaviru. Novinářům vzkazuje, aby provedli jednoduchou početní operaci a srovnali absolutní čísla s počtem obyvatel, píše Sputnik.

Podivné počty obětí korony

Robejšek uvádí, že naše veřejnost je plně informována o absolutních počtech nakažených a zemřelých s covidem-19. „A čím větší číslo tím tučnější nadpis,“ cituje Petra Robejška světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Uvádí také oblíbený titulek, který často vídá. Dle něj se jedná o: „USA mají nejvíce nakažených koronavirem na světě.“ Podle něj je pak v textu s takovým nadpisem uvedeno například: „Počet mrtvých s koronavirem v USA v sobotu překročil množství zemřelých v Itálii. Univerzita Johnse Hopkinse uvádí, že je ve Spojených státech aktuálně 19 701 zemřelých, zatímco v Itálii 19 468.“

On sám uvedl, že tato čísla jsou v textu použita jen jako „databáze“ pro to, co americký prezident Donald Trump pokazil během pandemie. Ve svém příspěvku dal Robejšek také radu novinářům.

„Možná teď sdělím mistrům ostrého pera a objektivního pohledu něco nového, ale zdá se mi, že to potřebují. Takže milí novináři/řky: Proveďte jednoduchou početní operaci a srovnejte absolutní čísla s počtem obyvatelstva,“ napsal.
Dále vysvětluje, že pakliže se vezmou údaje z Univerzity Johnse Hopkinse z neděle 12. 4. 2020 a člověk se podívá na údaje o počtu obyvatel jednotlivých zemí (zde Robejšek zmiňuje údaje z Wikipedie), pak se získá úplně jiný pohled na věc.

Ve svém příspěvku napsal i čísla, která ukazují, kolik občanů tak připadá na jednu oběť koronaviru. Ve Španělsku je to dle něj 2 750, v Itálii 3 090, ve Francii 4 765, ve Velké Británii 6 380, ve Švédsku pak 11 500, v USA 16 000, Rakousku 25 425, Německu 28 250 a v Česku 77 000.

„Tohle srovnání mezi Itálií a USA dopadá trochu jinak, než to sugerují palcové titulky. A já jsem rád, že jsem mohl přispět k osvětě,“ dodal závěrem.

Co se týče Univerzity Johnse Hopkinse, pak za zmínku stojí, že upravila a zkonkretizovala dříve publikovaná data ohledně počtu nakažených ve světě. Dříve se totiž na jejich webu objevila informace, že počet nakažených novým koronavirem přesáhl dva miliony a zastavil se na čísle 2 019 320.

Tato čísla byla na webu dostupná po dobu dvou hodin. Univerzita pak informaci upravila a podle posledních zveřejněných informací je nakažených 1 924 878.

Reklama: