Kdy bude lidstvo schopné kolonizovat Mars?

MOSKVA | První pokusy o kolonizaci Marsu učiní lidstvo relativně brzy, nicméně podmanění si rudé planety je ještě velmi daleká budoucnost, uvedl vedoucí neutronové a gama spektroskopické laboratoře odboru jaderné planetologie Ústavu pro výzkum vesmíru Ruské akademie věd Maxim Litvak.

Polární čepička na Marsu | repro: National Geographic Society

„První pokusy o kolonizaci Marsu učiní lidé pravděpodobně brzy. Podmanění si Marsu je však ještě daleká budoucnost. Se současnými technologiemi je to v podstatě nemožné, proto o tomto tématu můžeme nyní jen fantazírovat,“ cituje Litvaka světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vědec se však domnívá, že je čas, aby lidstvo vyšlo ze své skořápky: „Je koneckonců důležité pochopit, jak dlouho můžeme žít a rozvíjet se mimo naši kolébku, zda se lidstvo dokáže přizpůsobit všem podmínkám, a to včetně těch, které dosud nebyly známy, také jak jsme mobilní,“ poznamenal.

Podle slov Litvaka se musí trénovat případný život na jiných planetách na Měsíci: „Korunou ruského lunárního programu bude jen stálá základna na povrchu. A v mezistupních musíme velmi dobře pracovat s automatickými stanicemi a roboty, abychom pro to vytvořili všechny podmínky,“ vysvětlil.

Vědec také řekl, že se již skoumají různé technologie na získávání kyslíku a vodíku, spékání stavebních materiálů z půdy Měsíce a jejich testování na povrchu Měsíce a na palubě automatických přistávacích misí. Dodal, že zvláště zajímavé jsou nyní polární oblasti Měsíce, a to kvůli potenciálně velkým zásobám vody a zdrojů.

„Lidstvo bude moci žít na Marsu v oblastech s uměle vytvořenými příznivými podmínkami,“ uvedl Litvak. „Musíme začít s kolonizací Marsu, protože tam lidé budou moci žít za podmínek, které vytvoří uměle pro sebe a ne pro celou planetu. Podle něj se v budoucnu lidstvo rozhodne, zda stojí za to terraformovat Mars, tedy vytvořit takové podmínky na celé planetě, jako jsou na Zemi.

Planeta Mars

„Možná se v určitém okamžiku lidé nebudou chtít vrátit na Zemi a podle toho si začnou formovat planetu pro sebe,“ vysvětlil.

Pokud by asteroid zasáhl Zemi, ke zničení lidstva nedojde v případě, že se část lidí přesune předem na Mars. I tam však hrozí poruchy gravitace z Jupiteru, řekl Litvak.

„Z hlediska globální katastrofy, tedy pádu asteroidu na Zemi, se může část lidstva zachránit, pokud bude žít na Marsu,“ řekl.

Dodal však, že v případě poruch gravitace, které jsou způsobeny například restrukturalizací oběžných drah planet, jako je Jupiter, mohou být do vnitřní části Sluneční soustavy přitaženy předměty z pásu asteroidů. Ty poté jako šrapnel zničí vše na své cestě a pravděpodobnost jejich pádu na Zemi i na Mars může být velmi velká, myslí si.

Kromě toho by lidstvo, pokud by ještě existovalo, v případě uhasnutí Slunce také nepřežilo na Marsu, jelikož by zmizela téměř celá Sluneční soustava.