Stát se chová jako lichvář

Někdy se nestíhám divit, co všechno v době nouzového stavu dokáže naši vládu napadnout. Posuďte sami.

Ivo Valenta

Vláda nejdříve vyhlásí mimořádná opatření podle krizového zákona, aby je záhy zrušila a bezprecedentní omezení podnikání v naší zemi přikázala pouze rozhodnutím ministra zdravotnictví. Každého napadlo, že jediným racionálním důvodem takové „výhybky“ byly obavy vlády z toho, že všichni podnikatelé po krizi využijí právě ustanovení krizového zákona a budou po státu vymáhat způsobené škody.

To stejné se děje i teď. Každý podnikatel, který si požádá o dotaci na mzdy svých zaměstnanců, se musí zároveň ve smlouvě zavázat k tomu, že zbylé mzdové náklady nebude vymáhat po státu v případných následujících soudních sporech. A to se dokonce Ministerstvo práce a sociálních věcí snažilo do pravidel zakomponovat ustanovení, k vůli kterému by se podnikatelé museli vzdát úplně všech možných dalších státních kompenzací.

Vůbec se proto nedivím tomu, že tento postup vlády označují někteří právníci za lichvářský. Vláda tahá za delší konec provazu, využívá situace, kdy především malí živnostníci doslova bojují o život a v programu Antivirus hledali alespoň částečnou pomoc od státu. A místo toho jim vláda předhazuje záměrně nevýhodné dohody, ve kterých kryje především svá vlastní záda.

To není férové a zbytečně to vyvolává další vlnu nevole a nedůvěry podnikatelů vůči dnešní vládě. V této krizové době je to velká škoda, protože vláda obzvláště teď potřebuje, aby s podnikateli táhla za jeden provaz, společně se podařilo minimalizovat dopady pandemie na české hospodářství a opět nastartovat ekonomiku v naší zemi.

Reklama: