Edward Snowden požádal o prodloužení politického azylu v Rusku o další tři roky

MOSKVA | Americký whistleblower a bývalý spolupracovník Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edward Snowden požádal o prodloužení povolení k pobytu v Rusku o další tři roky. Pro tiskovou agenturu TASS to ve čtvrtek řekl jeho právník Anatolij Kučerena.

Edward Snowden | repro: Sputnik (AFP 2019 / Frederick Florin)

„Ano, nedávno jsme předložili dokumenty potřebné k prodloužení rezidenčního povolení o další tři roky. Doufáme, že rozhodnutí bude pozitivní,“ uvedl Snowdenův právní zástupce a poznamenal, že otázka získání ruského občanství pro jeho klienta nyní projednávaná nebyla.

Snowden (36) je v ruském exilu od roku 2013, kdy zveřejnil tajné informace o metodách elektronického sledování amerických zpravodajských služeb včetně ilegálního nahrávání komunikace zahraničních lídrů. Ve snaze uprchnout před stíháním požádal o azyl několik zemí.

Povolení k pobytu v Rusku s tříletou platností získal 1. srpna 2014, později mu ho prodloužili o další tři roky. Kučerena v únoru oznámil, že Snowdenovo rezidenční povolení vyprší v dubnu. „Na Edwardovu žádost připravuji dokumenty pro migrační úřad ruského ministerstva vnitra se záměrem prodloužit povolení k jeho pobytu ,“ uvedl právník.