Bude stanice metra v Moskvě Pražská přejmenována po maršálovi Koněvovi?

MOSKVA | Reakce na vandalské a zločinecké chování nacistické svině z Prahy 6 pokračuje. V Moskvě navrhli přejmenování stanice metra Pražská na počest Koněva, když byla jeho socha zločinecky právě v Praze stržena nacistickým starostou Ondřejem Kolářem. O nápadu přejmenovat stanici metra informuje Sputnik.

Stanice Metra Pražská v Moskvě

„V Moskvě chtějí přejmenovat stanici metra Pražská na počest sovětského maršála Ivana Koněva. S iniciativou přišli ve společenské radě při Ministerstvu obrany RF,“ píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ruská televizní stanice Zvezda informovala, že členové společenské rady při ruském obranném rezortu zaslali ministrovi obrany Sergeji Kužegetoviči Šojgu dopis, ve kterém navrhli přejmenování stanice moskevského metra Pražská na počest Ivana Koněva. Takové rozhodnutí se v dopisu označuje za reakci na demontáž pomníku sovětskému maršálovi v Praze, dodává agentura.

Stanice moskevského metra Pražská byla otevřena 6. listopadu 1985. Na budování stanice se podíleli českoslovenští odborníci, jejichž skice byly také použity při designování. Souběžně s výstavbou stanice Pražská v Moskvě se v hlavním městě tehdejšího Československá za účasti sovětských odborníků budovala stanice metra Moskevská (v roce 1990 byla přejmenována a současně se nazývá Anděl).

V komentáři k demontáži pomníku Koněva mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovna Zacharova uvedla, že to nepovažuje za rozhodnutí českého lidu či vedení země: „Bylo to takové malicherné, podlé, hnusné rozhodnutí lidí, kteří jednají navzdory národním zájmům, historickým národním zájmům vlastního státu,“ řekla.

„Ruská odveta,“ tak zareagoval český tisk na tyto informace. „Já nevím, zdali je to ruská, nebo ještě něčí odpověď. Mohu ale říci jedno. Návrh vznikl spontánně uvnitř Společenské rady, nikdo nám nedával žádné příkazy,“ řekl Sputniku Pavel Gusev, předseda Společenské rady při ruském ministerstvu obrany a hlavní redaktor populárních novin Moskevský komsomolec.

„Všechny nás velmi urazilo, když jsme zjistili, že památník Koněva byl v Praze odstraněn. V povědomí Rusů tento člověk nejen že osvobozoval Československo a Prahu, ale udělal velmi mnoho pro vítězství ve Velké vlastenecké válce. A nyní byl veřejně ponížen v hlavním městě Česka. Mysleli jsme, že tuhle bolest v duších Moskvanů a všech Rusů je nějakým způsobem potřeba vynahradit. A tak se zrodila myšlenka přejmenovat stanici metra Pražská na stanici Maršála Koněva. Nevidím v tom žádnou provokaci. A není to žádná neadekvátní odpověď Čechům. Během 75. výročí vítězství je to další gesto na zvěčnění paměti o člověku, kterému jsme za toto vítězství nekonečně vděční,“ prohlásil Gusev.

Rozhovor

Jana Petrova: Připomeneme, že stanice metra Pražská se v Moskvě budovala souběžně se stanicí metra Moskevská v Praze. Po sametové revoluci ve snaze odmítnout vše sovětské byla stanice Moskevská přejmenována na stanici Anděl. Rusové ale Pražskou nepřejmenovali. Proč k tomu nedošlo?

Pavel Gusev: Já si myslím, že přejmenování stanice metra v Praze si málokdo všiml. Byly to neklidné časy. Vše se měnilo, předělávalo. Měli jsme jiné problémy…

V designu stanice Pražská se používaly české motivy. Jižní vestibul je vyzdoben vyobrazením českého hlavního města, které mistrovsky provedli českoslovenští stavitelé. Nachází se tam sloup a na něm je socha ženy, která symbolizuje Vltavu. Pokud stanici přejmenují, budou muset být tyto elementy odstraněny?

Já si nesmyslím, že to bude potřeba dělat. České elementy tam budou naopak velmi vhodné. Vždyť to byly právě oni, koho obrazně řečeno viděl Koněv, když osvobozoval Československo. Aby bylo možné zachránit Česko s jeho velikou kulturou, položili své životy mnozí sovětští vojáci. Takže odstraňovat není třeba nic. Ať se jednoduše objeví v Moskvě stanice metra Maršála Koněva obklopená českými symboly. Aby si to pamatovali…

Jak hodnotíte velikost škody, kterou Praha 6, a osobně starosta Ondřej Kolář (TOP 09), způsobila česko-ruským vztahů skrze odstranění památníku. Dá se odčinit?

Víte, odčinit se dá vše. Ale stopa v duši od té nestydatosti, od toho činu marginálního člověka, od nízkého činu nehodného velikého českého národa zůstává navždy.

Reklama: