Ruské systémy radioelektronického boje mohou eliminovat americké družice

MOSKVA | Rusko se stalo lídrem v oblasti radioelektronického boje, a to jak kvalitativně, tak i kvantitativně, protože má k dispozici široké spektrum systémů radioelektronického boje, které mohou podstatně ovlivnit průběh bojových akcí a působit dokonce ve vesmíru, řekl v rozhovoru pro Sputnik vojenský odborník Alexej Leonkov.

IIustrační snímek | repro: stalo-se.cz

„Západní armády se donedávna domnívaly, že rozvíjet vojska radioelektronického boje nemá smysl, a v důsledku toho beznadějně zaostaly, a proto ruské systémy radioelektronického boje fakticky nemají ve světě obdoby,“ cituje Leonkova světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Ruská armáda zařadila do výzbroje komplexy lokálního dosahu, které chrání letadla, lodě a živou sílu na omezeném úseku, neutralizují rozbušky munice, působí na výzvědné komplexy, matou samonaváděcí bojové hlavice, zachycují řídicí systémy bezpilotních letounů a působí dokonce na kosmické objekty,“ zdůraznil.

Podle názoru odborníka se bude význam radioelektronického boje v nejbližších letech jenom zvyšovat kvůli zvyšující se úloze informačních technologií v řízení vojsk a zbraní.

„Třeba DARPA (Agentura pro pokročilý obranný výzkum Ministerstva obrany USA) má za to, že hlavním nebezpečím pro skupiny družic jsou ruské komplexy radioelektronického boje, a to nebezpečí se bude jenom zvyšovat,“ řekl.

Každoročně se 15. dubna připomíná v ruských ozbrojených silách Den odborníka v radioelektronickém boji – tento svátek byl stanoven prezidentovým výnosem z 31. května 2006.

Reklama: