V uzavřené zóně Černobylské jaderné elektrárny pokračuje hašení doutnajících ohnisek

PRIPJAŤ | Hasiči pokračují v hašení doutnajících ložisek v uzavřené zóně jaderné elektrárny v Černobylu, do likvidace se zapojilo tisíc lidí a letectvo, uvedla v pátek tisková služba Státní služby Ukrajiny pro mimořádné události, píše Sputnik.

Požár v uzavřené zóně v Černobylu

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak v předvečer Státní služba Ukrajiny pro mimořádné události oznámila, že na místě požáru ve vyloučené zóně jaderné elektrárny v Černobylu se objevila tři nová doutnající ohniska následkem silného větru.

„Od 7.00 17. dubna v zóně vyloučení a bezpodmínečném (povinném) přesídlení pomáhají jednotky Státní služby pro mimořádné události Státní správě řízení vyloučené zóny při hašení požárů na území Korogodského, Kotovského, Diťatkovského a Denisoveckého lesního hospodářství. Doutná tráva, pařezy a dřevo na úsecích zasažených ohněm,“ uvádí se ve zprávě.

Podle údajů státní služby se do hašení ohně zapojilo tisíc lidí a více než sto kusů techniky, včetně tří vrtulníků a dvou letadel, které během uplynulého dne shodily 240 tun vody.

Ukrajinským záchranářům se 10 dnů nedařilo uhasit oheň, který vznikl 4. dubna ve vyloučené zóně jaderné elektrárny v Černobylu. V úterý sdělil šéf Státní služby Ukrajiny pro mimořádné události Mykola Čečotkin ve zprávě prezidentu země Volodymyru Zelenskému, že požár je zlikvidován, k uhašení doutnajících úseků bude třeba ještě několik dní.

„Státní služba pro mimořádné situace Ukrajiny potřebuje ještě několik dní, aby uhasila doutnání, které zůstalo po požáru v uzavřené zóně jaderné elektrárny v Černobylu a kolem ní,“ uvádí se ve zprávě tiskové služby ukrajinského prezidenta.

Před uhašením se situace zhoršila kvůli silnému větru, takže oheň bylo obtížné ovládnout. Celkem na místě zasahovalo kolem 400 lidí a 100 kusů techniky, včetně tří letadel An-32P a tří vrtulníků.

Pro podezření ze žhářství byli dva lidé zadrženi. Podle policie za požár může sedmadvacetiletý obyvatel vesnice Ragovka, který pro zábavu zapálil trosky a trávu, ale kvůli větru nedokázal oheň uhasit.

Reklama: