České dráhy obnovují službu Úschova během přepravy

PRAHA | V souvislosti s nástupem cyklistické sezóny a postupným oživením zájmu o cestování vlakem České dráhy od soboty 18. dubna 2020 obnovují službu Úschova během přepravy. Informuje česká drážní Národní dopravce.

Úschova během přepravy | repro: leaderfox.cz

Od tohoto dne je opět možné naložit jízdní kola (včetně elektrokol a tandemových kol), dětské kočárky a vozíky, lodě a další snadno přenosná zavazadla do 50 kilogramů do služebního vozu a během jízdy je nechat pod dohledem vlakového personálu. Služba je zajištěna podle původních podmínek, až do odvolání však nadále není možné pořídit si rezervace míst pro jízdní kolo, a to ani ve vlacích s povinnou rezervací místa. Úschova během přepravy je poskytována bezplatně.

Služba je poskytována ve vlacích ČD, které jsou v jízdním řádu označeny symbolem kufru (případně kufru v kroužku nebo kufru v rámečku). Stejným symbolem je označen také služební vůz nebo oddíl, kde lze kolo nebo jiné zavazadlo takto uschovat. Kolo a zavazadla ve služebním voze je od zítřka možné uschovat např. ve vybraných spojích na rychlíkových linkách Praha – Havlíčkův Brod – Brno, Praha – Děčín, Praha – České Budějovice nebo Praha – Hradec Králové. Službu nabízí také spoje na některých regionálních linkách, ve středních Čechách jde např. o vybrané spoje Praha – Všetaty – Mladá Boleslav / Mělník, Praha – Kladno-Ostrovec nebo Kolín – Čáslav – Havlíčkův Brod. Vzhledem k tomu, že jsou i nadále některé dálkové i regionální vlakové linky omezené, cestujícím doporučujeme ověřit si aktuální jízdní řád ve vyhledávačích spojení (ZDE) a k cestě využít pokud možno spoje mimo přepravní špičku.

Úschova během přepravy cestujícím umožňuje předat jízdní kolo (či jiné zavazadlo) přímo zaměstnanci ČD do označeného vozu ve vlaku. Hlavní výhodou této možnosti přepravy je, že si cestující po dobu jízdy nemusí své kolo hlídat sám a to je tak pod dohledem průvodčího. Není také potřeba hledat si místo k sezení poblíž kola. Při výstupu z vlaku si cestující svůj bicykl opět vyzvedne u zaměstnance ČD přímo u vlaku. Služba tedy funguje podobně jako úschovna na nádraží. Jízdní kola, zavazadla a další předměty budou ukládány do vyčerpání volné kapacity prostoru vyhrazeného pro úschovu během přepravy.