Údajný boj za pravdu se čím dál častěji zvrhává v cenzuru a potlačování odlišných názorů, míní poslankyně

OLOMOUC | Místopředsedkyně hnutí Trikolóra Zuzana Majerová Zahradníková varovala před cenzurou na sociálních sítích. Snaha Facebooku chránit své uživatele před falešnými zprávami, včetně těch o koronaviru, podle ní může v konečném důsledku vést k potlačení svobody slova a odlišných názorů, píše Sputnik.

Zuzana Majerová Zahradníková tvrdě proti cenzuře na facebooku

Od vypuknutí epidemie nového typu koronaviru začalo na internetu kolovat množství různých zpráv pochybného obsahu. Společnost Facebook proto informovala, že hodlá své uživatele varovat, pokud budou reagovat na lživé zprávy o koronaviru. To zahrnuje „lajkování“ nebo sdílení těchto příspěvků, dodává světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Proti této myšlence se ale postavila poslankyně a 1. místopředsedkyně hnutí Trikolóra Zuzana Majerová Zahradníková, která varovala před cenzurou: „Problém je, že údajný boj za pravdu se čím dál častěji zvrhává v obyčejnou cenzuru a potlačování odlišných názorů,“ napsala na Facebook.

Podle ní by lidé měli mít možnost sami se rozhodnout, čemu věřit. Zahradníková v této souvislosti připomněla, že spolu s předsedou Trikolóry Václavem Klausem mladším loni předložila návrh zákona o sociálních sítích.

„Nechme lidi, ať se sami rozhodnou, čemu chtějí či nechtějí věřit. To je pravá svoboda. Vykladačů té jediné možné pravdy jsme si za komunistů užili až dost!“ podotkla. Facebook uvedl, že nová opatření hodlá spustit v několika příštích týdnech. Moderátoři sociální sítě jsou ostatně už nyní pověřeni, aby „lživé“ zprávy mazali. Tedy ty, které oni za lživé označí, ač jsou prokazatelně pravdou.

Začátkem minulého roku Václav Klaus ml. ještě za svého působení v ODS připravil předlohu novely trestního zákoníku, která chtěla zakázat provozovatelům sociálních sítí mazat příspěvky uživatelů, pokud nejsou v rozporu se zákonem. Podle Klause sociální sítě vytlačují lidi s odlišnými politickými názory.

Za mazání příspěvků uživatelů provozovatelům webů s více než sto tisíci uživateli by hrozilo až tři roky vězení, případně padesátimilionová pokuta. Návrh podepsaly tři desítky poslanců z ODS, ANO, SPD, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a STAN.

Letos v únoru šéf Facebooku Mark Zuckerberg jednal spolu s představiteli Evropské komise. S místopředsedkyní EK Věrou Jourovou se shodl na tom, že by online společnosti měly být v rámci boje s dezinformacemi co nejtransparentnější: „Shodli jsme se na potřebě větší transparentnosti dat a algoritmů, díky které by měla být společnost odolnější vůči online manipulacím,“ uvedla Jourová po schůzce. A co je dezinformace rozhodne EK, takže zase cenzura, co oni za lež označí je pro ně lží, ač je to pravdou. Je škoda, že Jourová ve vazbě nezůstala, a že jí to v kriminále slušelo.

Reklama: