Další informace kolem odstranění sochy maršála Koněva

Kolem odstranění sochy maršála Koněva, který osvobodil Osvětim i Prahu od německých nacistů a je držitelem našeho nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva, se objevily další znepokojivé informace.

Vůdce SPD Okamura se zlobí | repro: PL

Díky nouzovému stavu nemuselo proběhnout transparentní výběrové řízení a přemístění stálo 275 tisíc korun. Umístění sochy v depozitáři bude stát téměř 12 tisíc korun měsíčně – smlouva je platná do konce roku. Navíc, umístěním sochy do depozitáře je zřejmě porušena smlouva naší země s Ruskou federací. Vidíme, že starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09), který nazval občany „spodinou“, jednal nehorázně jak po obsahové, tak po formální a právní stránce věci.

Smlouva s Ruskou federací z roku 1993 je součástí platné legislativy ČR. Článek 21 této smlouvy jasně říká: „Každá Smluvní strana bude na svém území zajišťovat péči o vojenské hroby a vojenské pomníky druhé Smluvní strany, jejich udržování a přístup k nim.“ Socha je ale v depozitáři, čili k ní není přístup a tím je porušena smlouva.

O odstranění vojenského pomníku maršála Koněva rozhodlo zastupitelstvo MČ Praha 6 v září loňského roku s tím, že pověřila Radu MČ Praha 6 „nalezením důstojného uplatnění uměleckého díla (sochy) maršála I. S. Koněva, nejlépe v některé z paměťových institucí a zajištění nezbytných kroků k přemístění uměleckého díla (sochy) maršála I. S. Koněva.“

Socha je ale v depozitáři, nikoli v paměťové instituci. Takže je porušeno i usnesení zastupitelstva. Dodám, že vládnoucí koalici na Praze 6 tvoří TOP09, ODS, KDU-ČSL a STAN. A ani se nedivím, že jsou na Praze 6 vedlejší silnice v dezolátním stavu a nejsou místa ve školkách, když se starosta nevěnuje svojí práci pro občany, a místo toho zneužívá svoji pracovní dobu k rozdmýchávání nenávisti mezi lidmi.

Reklama: