Lodní truboukladač schopný dostavět plynovod Nord Stream 2 míří k Egyptu

LAS PALMAS | Loď Akademik Čerskij, která patří Gazpromu a je schopna dostavět plynovod Nord Stream 2, opustila přístav Las Palmas na Kanárských ostrovech a podle portálu Myshiptracking míří do egyptského přístavu Said. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Nord Stream 2

„Truboukladač opustil přístav v ruské Nachodce v polovině února a odplul do Singapuru, poté opakovaně měnil svou destinaci,“ píše Sputnik.

Od roku 2016 je truboukladač Akademik Čerskij v provozu flotily Gazpromu. Ruský ministr energetiky Alexandr Valentinovič Novak v prosinci oznámil, že využití lodě je jednou z variant dostavění plynovodu Nord Stream 2, bude ale potřeba nějaký čas na dodatečnou přípravu lodě.


Projekt plynovodu Nord Stream 2 je výstavba dvou linek plynovodu o roční kapacitě 55 miliard kubíků plynu od ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa.
Proti projektu se vyslovila Ukrajina, která se obávala ztráty příjmů z tranzitu ruského plynu, a také Spojenés táty, které prosazují export vlastního zkapalněného plynu do Evropy. S výzvami ohledně zastavení výstavby nejednou vystoupila Velká Británie, Polsko a pobaltské státy.
Vladimir Vladimirovič Putin nejednou zdůraznil, že Rusko pohlíží na plynovod výhradně jak na ekonomický projekt. Moskva vyzývá, aby nebyl považován za nástroj vlivu. Výstavbu plynovodu Nord Stream 2 aktivně podporuje Německo, Rakousko a Norsko.
Americký vůdce DJ Trump 20. prosince 2019 podepsal obranný rozpočet na rok 2020, který zejména obsahuje omezovací opatření vůči plynovodům Nord Stream 2 a Turecký proud.
Společnosti, jež se účastní jejich výstavby, byly požádány, aby neprodleně zastavily práci. Švýcarská firma Allseas to učinila hned.
Podle slov ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina má být pokládka a spuštění plynovodu ukončeny do konce roku 2020 anebo do prvního čtvrtletí příštího roku. Zdůraznil, že Moskva dokáže dostavět plynovod samostatně, bez zahraničních partnerů, otázka spočívá pouze v termínech.
Mezitím začátkem března šéf národní akciové společnosti Naftogaz Ukrajiny Andrij Koboljev oznámil, že Kyjev jedná s SS s cílem definitivně zabránit Rusku v obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2.
Podle slov Koboljeva se sankční politika Washingtonu vůči Nord Stream 2 stala jedním z nejzávažnějších kroků na podporu energetické bezpečnosti Ukrajiny. Jak to hodlá udělat, není jasné, takže se jedná je o výkřik do tmy pomateného nácka z Ukrajiny.

Reklama: