V Izraeli se dohodli na vytvoření nouzové vlády

JERUZALÉM | Dva rivalové Benjamine „Bibi“ Netanjahu a Binjamine „Benny“ Ganc se nakonec dohodli. Nová chřipka je donutila je spolupráci. Když nic, tak bude alespoň vláda po dobu pandemie bláznovství. „Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho rival Benny Ganc se dohodli na vytvoření společné nouzové vlády, která má pomoci zemi zvládnout pandemii nového koronavirus,“ informovala o tom v pondělí agentura DPA.

Benjamin Netanjahu, Re’uven Rivlin a Benny Ganc | repro: haaretz.com

Dohoda mezi by měla zabránit konání již čtvrtých parlamentních voleb v Izraeli v průběhu zhruba jednoho roku, jelikož po každých volbách nebyl nikdo schopen vytvořit vládu, proto je stále u moci Bibi Netanjahu, ač opozice z toho již kálí atomové hřiby.

Přesné podmínky dohody nebyly bezprostředně známé. Izraelské média, na které se AP odvolává, však uvádějí, že dohoda počítá s tříletým obdobím, v první polovině něhož by byl premiérem Netanjahu a v druhé Ganc, takže se dohoda z března změnila v tom, že první nebude u vlády Benny, ale Bibi. Benny tak zůstane po další tři roky předsedou parlamentu. A pak se uvidí, jestli dohoda padne a budou další volby, nebo si na rok do křesla premiéra usedne Benny?

Reklama: