Sergej Viktorovič Lavrov ohodnotil vztahy mezi RF a EU

MOSKVA | Rusko bude připraveno za jakýchkoli okolností mluvit s Evropskou unií, řekl v úterý ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov během projevu v rámci kulatého stolu s účastníky Nadace na podporu veřejné diplomacie Gorčakova, píše Sputnik.

Sergej Viktorovič Lavrov

Podle ruského ministra zahraničí se EU blíží k okamžiku, kdy bude nutné revidovat pět zásad, které pro vztahy s Ruskem vymyslela bývalá vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogherini, dodává světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Vím, že Polsko je pro jejich zachování (principů), a mnoho dalších zemí se také vyslovuje pro to, aby se žádné kroky v tomto směru nedělaly. Řada dalších členů Evropské unie se ale domnívá, že je třeba se na tuto situaci dívat s otevřenýma očima, a především na základě zájmů národů Evropské unie, ekonomik zemí EU. Za všech okolností budeme připraveni mluvit s Evropskou unií,“ řekl Lavrov, Sergej Viktorivč během diskuse.

Podle ministra to nyní dělá Rusko. Zároveň, jak poznamenal, ta pět zásad Mogherini některé země zneužívají na blokování obnovení sektorových dialogů.

„Vedli jsme 20 sektorových dialogů: energetika, kultura, lidská práva, doprava, zdravotnictví, finance. Konaly se dva výroční summity… Teď je to všechno zmrzlé. A nás teď obviňují, včetně našich polských kolegů, že se Rusko snaží podkopat důvěryhodnost Evropské unie a místo toho, aby mluvilo s Bruselem, začíná hovořit s hlavními městy členských států: Římem, Paříží, Budapeští. To není náš zlý úmysl, okolnosti jsou takové, protože pokud Brusel zmrazil všechny programy, ale hlavní města členských států jsou pro rozvoj dvoustranných vztahů, samozřejmě budeme reagovat,“ vysvětlil ministr zahraničí.


Dne 14. března 2016 se ministři zahraničních věcí Evropské unie shodli na pěti zásadách politiky společenství vůči Rusku. Jednalo se o podmínky dvoustranné spolupráce mimo vzájemné sankce.
První zásadou bylo plné dodržování minských dohod. Druhou zásadou bylo, že se Evropská unie nevzdá svého záměru posílit vztahy s Východním partnerstvím a zeměmi Střední Asie.
Třetí zásadou bylo posílení „vnitřní udržitelnosti Evropské unie“, zejména v oblasti energetické bezpečnosti a strategické komunikace. Čtvrtým principem se stalo obnovení spolupráce s Moskvou „v některých oblastech“: v zahraniční politice, syrském problému, obnovení vztahů s Íránem a KLDR.
Pátou zásadou bylo přání EU „podporovat rozvoj občanské společnosti v Rusku“ a „investovat do mezilidských kontaktů“.

Reklama: