Na Antarktidě objevili fosílii žáby

PRINCEZNA ALŽBĚTA | Na Antarktidě poprvé našli fosílii žáby, která je dalším důkazem, že Bílý kontinent byl kdysi mnohem teplejší. Fosílii drobného obojživelníka, který žil před 40 miliony let, našli na Seymourovém ostrově, který leží v části Antarktidy nejbližší Jižní Americe. Informuje o tom televize CNN.

Na Antarktidě objevili fosilii žáby

Jak dále píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk, tak žába byla malá, měřila zhruba čtyři až pět centimetrů, uvádějí vědci ve studii, která vyšla v odborném periodiku Scientific Reports. Vzhledově se podobala na pět žijících druhů žab z rodu Calyptocephalella žijících v Patagonii.

Podle paleontologa Thomase Morse ze Švédského přírodovědného muzea, který je jedním z autorů studie, žába zřejmě žila v mírném a vlhkém deštném pralese velmi podobném těm v chilských Andách, kde se teploty během jednotlivých období příliš nemění.

Malý tvor podle něj mohl skákat po listech už vyhynulého druhu leknínu, o kterém zveřejnili studii před třemi lety, a během dlouhých, temných zim Hibernate v blátě.

Morse uvedl, že na Seymourovém ostrově našli také zkamenělé kukly pijavic a pár savců. „Tipuju, že to bylo bohaté a různorodé místo. Našli jsme jen procento z toho, co tam žilo,“ vyjádřil se o Antarktidě vědec s tím, že lekníny byly prvním náznakem toho, že tam bylo sladkovodní prostředí a ne vždy bylo zamrzlé.

Výsledky studie naznačují, že lesy v Jižní Americe by mohly být moderní obdobou antarktické klimatu před zaledněním a v současnosti by mohly být domovem dalších druhů, které původně žili na Antarktickém poloostrově.

Dřívější výzkum poukazuje na to, že ledovcový štít se v Antarktidě vytvořil před posledním rozdělením superkontinentu Gondwana. Podle Morse mohly dané klimatické změny odehrát velmi rychle, což živou přírodu přimělo k intenzivnímu ústupu. „Tato fauna žila šest milionů let předtím, než se kontinent oddělil a potom zamrzl. V té době se už pravděpodobně zaledňoval,“ dodal.