Britský portál Express.co.uk tvrdí, že předseda Kim Čong-un je mrtvý

LONDÝN – PCHJONGJANG | Britský portál Express.co.uk dnes přinesl zprávu o tom, že Kim Čong-un je mrtvý, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk s tím, že Státní média v KLDR druhý týden mlčí o aktivitách předsedy Kima.

Kim Čong-un

Podle britského portálu mělo smrt předsedy KLDR potvrdit více zdrojů pocházejících z KLDR a Dálného východu. „Vzhledem k velmi vysoké míře důvěrnosti podobných informací, celková situace zůstává dnes večer nejasná,“ uvedl v sobotu v noci Express. Americká zpravodajská televize CNN v sobotu citovala špionážní zdroje, podle nichž je Kim po lékařském zákroku ve vážném nebezpečí.

Státní média KLDR v sobotu informovala, že předseda Kim Čong-un oceňuje práci lidí, kteří se účastní výstavby ve městě Samdžijon na severu země, avšak jihokorejská agentura Jonhap si povšimla, že se vůbec nezmínili o Vůdcově aktivitách za poslední dva týdny – v době kdy se objevují stále častěji dohady o Kimově podlomeném zdraví či případně o možné smrti.

„Soudruh Kim Čong-un oceňuje úsilí pracovníků, kteří usilovně a z celého srdce podporují výstavbu v Samdžijone,“ informoval státní rozhlas, dodávajíc že pracovníci hoří nadšením pilně přispět k výstavbě socialismu a jsou si vědomi důvěry, kterou do nich vkládá komunistická strana.

Samdžijon se nachází u posvátné hoře Pektu, nedaleko čínských hranic. Podle severokorejské tisku jde o vzorový stavební projekt vůdce Kim Čong-una, ztělesnění moderní civilizace a rodiště Kimova nebohého otce Kim Čong-ila.