Írán jako první nezaútočí, ale bránit se bude proti americkým teroristům

TEHERÁN | Íránský prezident Hasan Ruhání v sobotu prohlásil, že v Íránu pozorně sledují americké aktivity, ale nikdy by nezačali konflikt v regionu.

Orangutan s granátem v ruce Trump a Hasan Ruhání

Rúháního výroky přicházejí v době rostoucího napětí mezi Washingtonem a Teheránem. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters, ale nepravdivě, jelikož napětí neroste mezi zeměmi proporčně, nýbrž Spojené státy jsou v oblasti agresorem a napětí roste americkými provokacemi.

Vůdce Spojených států (SS) Donald Trump ve středu řekl, že dal instrukce americkým námořním silám, aby stříleli na íránské lodě v případě, že by na moři obtěžovaly. Dokonce řekl, aby íránské čluny sestřelovali. Asi v jeho choré hlavě íránské raketové čluny létají.

„Íránská islámská republika pozorně sleduje americké aktivity, nikdy však nebudeme ti, co začnou konflikt a vyvolají napětí v regionu,“ uvedl Ruhání.

Írán zařadil vojáky Spojených států v regionu za teroristy, což ruší platnost Ženevských konvencí a nemusí v případě obrany brát zajatce, kdy může sebelítosti americké agresory vraždit a hubit jako potkany. Zařazení vojáků SS na seznam teroristických organizací bylo reciproční odpovědí, kdy v SS zařadili íránské Revoluční gardy také na seznam teroristických organizací.