Sputnik: Exkluzivní záběry ze startu ruské rakety Vítězství

MOSKVA | V sobotu ráno odstartovala z kosmodromu Bajkonur raketa Sojuz-2.1a s lodí Progress MS-14 na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Exkluzivní záběry ze startu ruské rakety Vítězství

Raketa Sojuz-2.1a byla ozdobena stuhou sv. Jiří, logem 75. výročí Vítězství a řády Velké vlastenecké války. Navíc se na palubě lodi Progress MS-14 nacházejí symboly 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce a elektronický nosič obsahující příjmení všech jejich účastníků.

Lod’ Progress MS-14 má na Mezinárodní vesmírnou stanici dopravit náklad o váze 2,5 tuny, a to včetně 650 kilogramů paliva pro dotankování stanice, 46 kilogramů kyslíku a 420 kilogramu pitné vody. Náklad rovněž zahrnuje kontejnery se stravou, medikamenty, zařízení pro palubní systémy stanice a aparaturu pro provádění experimentů.

„Ruská nákladní vesmírná loď dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) více než dvě tuny zásob pro tamní tříčlennou posádku. Loď Progress se se stanicí spojila o 7:12 středoevropského letního času, přibližně tři a půl hodiny poté, co vzlétla z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na ISS přivezla palivo, vodu, potraviny, léky a další zásoby,“ píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Celá fotogalerie ZDE.