Ruská ambasáda zareagovala na dezinformační článek Respektu: Nehorázné a lživé pomluvy

PRAHA – MOSKVA | Ruské velvyslanectví v České republice odmítlo informace týdeníku Respekt, ve kterém je ruská strana fakticky obviňována z přípravy atentátu na pražské politiky. To se uvádí v komentáři ruské diplomatické mise v Praze zveřejněném na Facebooku.

Ambasáda Ruské federace v Praze | reprofoto: wikipedia.org

Informace českých médií, že se Rusko podílelo na přípravě atentátu na řadu českých politiků, neodpovídají skutečnosti, uvedlo ruské velvyslanectví v Česku, informuje Sputnik.

„Zaregistrovali jsme článek v českém časopisu Respekt, v němž je ruská strana fakticky obviňována z přípravy atentátu na pražské komunální politiky. Velvyslanectví Ruské federace v České republice striktně odmítá takové nehorázné a lživé pomluvy,“ píše se ve zprávě, kterou šíří ambasáda. Na velvyslanectví zdůraznili: „Domněnky uvedené v článku jsou absolutně neopodstatněné,“ cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vězeň Bakala – z předvolební kampaně hnutí Dobrá volba

Podle ruských diplomatů je zřejmé, že je tato publikace pokračováním informační kampaně, která se v České republice v posledních dnech prohloubila, a jejímž cílem byla diskreditace Ruska a vnucování jejího nepřátelského obrazu české veřejnosti.

„Takové primitivní provokativně propagandistické metody, které odporují základní novinářské etice, nemůžou vyvolávat nic jiného než nechuť. Věříme, že se zmíněnému hanebnému článku v ČR dostane adekvátního hodnocení,“ píše se v komentáři.

Uvádí se, že v této souvislosti ruské velvyslanectví zaslalo ministerstvu zahraničí České republiky oznámení, ve kterém poukazuje na nepřípustnost trvajících nepodložených útoků na Rusko a jeho zastupitelský úřad v Praze.

Marija Vladimirovna Zacharova

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovna Zacharova ve vysílání televizní stanice Rossija 1 zase uvedla, že je tato informace pro bilaterální vztahy falešná a dráždivá: „Je zřejmé, že se v našich bilaterálních vztazích mezi Moskvou a Prahou začínají angažovat třetí síly, konkrétně je jen kazí,“ uvedla diplomatka. Připomněla, že došlo k řadě podnětů a nepřátelských kroků, které „jasně naznačují, že někdo chce zničit vztahy mezi Moskvou a Prahou“.

Jako příklad uvedla Marija Vladimirovna Zacharova situaci s pomníkem sovětského maršála Ivana Koněva. „Jasně za tím stála americká kampaň, a celý tento příběh byl zkrátka nějakým způsobem sponzorován informacemi, logistikou,“ řekla. Podle ní je povaha těchto informací velkým důvodem pro „dobré novinářské vyšetřování“.

„Takové věci nemohou zůstat bez povšimnutí, a to jak profilované novinářské komunity, tak všech těch početných struktur, a že je jich v Bruselu mnoho, které musí bojovat proti dezinformacím. Je velmi žádoucí, aby byly tyto zdroje pečlivě identifikovány a aby bylo jasné, odkud tato informace přišla, kdo ji vypustil, kdo ji sdělil,“ řekla.

Reklama: