Maršál Haftar prohlásil, že moc v Libyi převzala armáda

TOBRUK | Velitel Libyjské národní armády Chalífa Haftar v pondělí prohlásil, že řídit zemi bude armáda. Jeho televizní prohlášení rozšířilo tiskové oddělení Libyjské národní armády. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Polní maršál Chalífa Haftar | repro: Sputnik (© AP Photo / Mohammed El-Sheikhy, File)

Minulý čtvrtek Chalífa Haftar vyzval občany země, aby odmítli politickou dohodu uzavřenou v roce 2015 ve Schirátu, jejímž důsledkem bylo vytvoření Vlády národní jednoty.

„Libyjci, ozvali jste se na naši výzvu vyhlásit zrušení politické dohody, která zničila zemi, a také na výzvu o poskytnutí pravomoci tomu, koho považujete za nejhodnějšího toho, aby řídil zemi v této fázi,“ řekl Haftar a dodal, že „Libyjci zplnomocnili hlavní velení (Libyjské národní armády – red.) k této historické misi“.

Vytvoření Vlády národní jednoty bylo možné po podepsání v roce 2015 takzvaných dohod z Schirátu – po jednání mezi libyjskými stranami v marockém Schirátu. Dokument měl položit základ politického urovnání v zemi, tato rozhodnutí však nebyla uplatněna nehledě na úsilí zahraničních sponzorů (Tuniska, Itálie a Alžírska) a zvláštních zástupců OSN.