FSB odvrátila teroristické útoky

JEKATĚRINBURG | Zločinci dopadení v Jekatěrinburgu byli stoupenci teroristické organizace Islámský stát a chystali velké útoky, sdělilo informační středisko Národního protiteroristického výboru (NPV), píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

FSB

Dnes v noci orgány Federální bezpečnostní služby (FSB) během pátrací operace na předměstí Jekatěrinburgu získaly informace o místě pobytu skupiny osob napojených na teroristickou činnost. Šéf oblastní správy FSB přijal za účelem odvrácení teroristických činů a zajištění bezpečnosti občanů rozhodnutí o provedení protiteroristické operace, vyhlásil také příslušný mimořádný stav.

„Podle údajů operativního štábu NPV byli zločinci stoupenci mezinárodní teroristické fronty ISIS* a připravovali řadu velkých teroristických útoků,“ praví se ve zprávě.

Soukromý přízemní dům v Čkalovském obvodu Jekatěrinburgu, kde se ukryli tři teroristé, byl obklíčen a obyvatelé sousedních domů byli evakuováni. Na výzvu vzdát se reagovali zločinci zahájením palby.

„Speciální jednotka FSB RF neutralizovala teroristy. Na místě přestřelky byly nalezeny zbraně a munice. Nikdo z vojáků, ani civilistů nebyl zraněn. Na místě operace se koná prohlídka a probíhá vyšetřování,“ uvádí se ve zprávě.


V roce 2020 se podařilo zamezit několika útokům na území RF. V lednu byl na Krymu zadržen obyvatel poloostrova, který vykonával úkol ukrajinských tajných služeb: dělal skrýše s výbušninami. V únoru FSB informovala o zamezení teroristických útoků na dvou školách v Kerči.
V březnu příslušníci FSB zlikvidovali teroristu v Baškirsku, tři bojovníky v Kabardsko-Balkársku a jednoho muže, který chystal útok v Krasnodaru. V dubnu FSB odvrátila teroristické útoky v Stavropolském kraji, Chantsko-mansijském autonomním okruhu, Murmansku a na Krymu. Minulý týden se podařilo zamezit útoku na školu v Ťumenské oblasti.